Eylül Sıcağı Erciyes’in Zirvesindeki Karı Eritti

Eylül Sıcağı Erciyes’in Zirvesindeki Karı Eritti
Sıcak geçen Eylül ayı, Orta Anadolu’daki 3 bin 916 metre rakımlı kış sporları ve turizm merkezi Erciyes Dağı’nda kar ve buzul bırakmadı.

Sıcak geçen Eylül ayı, Orta Anadolu’daki 3 bin 916 metre rakımlı kış sporları ve turizm merkezi Erciyes Dağı’nda kar ve buzul bırakmadı. Geçen yaz ayına oranla 3-5 derecelik yüksek sıcaklık nedeniyle halk arasında “Yaz- kış zirvesinden kar eksik olmaz” denilen Erciyes Dağı küresel ısınmaya bağlı olarak adeta ‘Kel’ kaldı.

Geç gelen yaz nedeniyle Erciyes Dağı’nın güney yamaçlarındaki kar ve buzullar erirken, sadece kuzey bölümündeki Sütdonduran Yaylası dolaylarındaki derin vadilerde milyonlarca yıllık buzullar kaldı. Meteorolojik verilere göre, Kayseri ve çevresinde 1957 yılı Ağustos ayındaki 40 derecelik sıcaklığa yakın verilere ulaşıldı. Eylül ayında ise, Kayseri ve çevresinde uzun yıllar ortalamasına göre ortalama sıcaklık 17.3,  en yüksek sıcaklık ise, 26.6 derece olarak gerçekleşti. Bu eylül ayında Kayseri ve çevresinde hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktı.

Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
  • Şaşırdım
  • Beğendim
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.