İlk uzay ülkesi ‘Asgardia’ya Türklerden rekor başvuru

İlk uzay ülkesi ‘Asgardia’ya Türklerden rekor başvuru

“İlk uzay ülkesi” olma hedefiyle ortaya çıkan Asgardia’ya şu ana dek en çok Türkler başvuru yaptı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Asgardia yöneticilerinden De Winne, başvuru istatistiklerinin araştırılabileceğini söyledi.

Asgardia, adını İskandinav mitolojisinde tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan alıyor. ‘İlk uzay ülkesi’ olma iddiasıyla ortaya çıktıklarında kısa sürede dünya basınının ilgisini çekti. 

‘YERYÜZÜNDEKİ ÜLKELERİN KISITLAMALARINDAN BAĞIMSIZ, ÖZGÜR BİR ORTAM’

Kurucusu bilim insanı ve iş adamı Dr. İgor Aşurbeyli, 2016 yılında Paris’te düzenlenen bir konferansla Asgardia’yı kamuoyuna tanıttığında, bu uzay ülkesini ‘yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamen bağımsız, özgür bir ortam’ olarak nitelendirmişti. Kendi yasalarına göre yaşamayı hedefleyen Asgardia, meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumayı amaçlıyor. İnsanların Dünya yörüngesinde kurulacak devasa bir uzay gemisini andıran bir uyduda konaklayıp çalışması da uzun vadeli hedefler arasında.

295 BİN VATANDAŞIYLA, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E ‘DEVLET STATÜSÜ’ İÇİN BAŞVURABİLİR

Geçen süre içerisinde internet üzerinden yapılan başvurularla Asgardia ‘vatandaşlarının’ sayısı 295 bini geçti. Devlet statüsü alabilmek amacıyla Birleşmiş Milletler’e başvuru için dile getirilen 100 bin sayısı da hızla aşılmış oldu.

226 ÜLKE ARASINDA EN ÇOK BAŞVURU, 43 BİN İLE TÜRKİYE’DEN

Ve en çok başvuru Türkiye’den geldi. 226 ülkeden gelen başvurular arasında Türkler açık ara ilk sırada yer alıyor ve bu sayı hızla artıyor. Türk ‘Asgardia vatandaşlarının’ sayısı 43 bine yaklaştı. Türkleri, 39 bin 716 kişi ile Çinli ve 34 bin 433 ile ABD’liler izliyor. Bunun ardından gelen Endonezya, Brezilya, İtalya, İngiltere, Meksika, Hindistan ve İspanya ilk 10’da yer alan diğer ülkeler. 

‘TÜRKİYE ÇİN’İ GEÇTİ’

Asgardia NGO CEO’su Lena De Winne, başvuru istatistiklerinin araştırılmaya değer veriler olduğunu söyledi. De Winne, “Pek çok varsayım var. Uzun süre, Çin en çok başvuru yapan ülkeydi. Sonra Türkiye, Çin’i geçti. Bir hayli veri var ama hiç kimse düzgün bir araştırma yapmadı. Bu verilerin nasıl ortaya çıktığını değerlendirecek araştırmacılar, bilim insanları ya da doktora öğrencilerinin bizimle işbirliği yapmasını umuyoruz” dedi.

Bu İçeriği Paylaş!Bu içeriğe ifade gönderebilirsiniz!
  • Şaşırdım
  • Beğendim
  • Üzüldüm
  • Sinirlendim
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.