İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

10 Gün Daha Kurak Havaya Devam…

10 Gün Daha Kurak Havaya Devam…
7
+ - 0

Yurdumuz etkili olan yüksek basınçlı hava sebebiyle yaklaşık 20 gündür yağışsız, mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkların hakim olduğu günler geçiriyor. Son meteorolojik değerlendirmelere ve tahminlere göre bu süreç 10 gün civarı daha etkisini sürdürecek. Yağışsız ve sakin havalar sebebiyle birçok şehirde hava kirliliği yüksek seviyelere çıktı. Önümüzdeki günlerde etkisini sürdürmesi beklenen ve kuru havalar sebebiyle hava kirliliğinin daha da artması bekleniyor. Aralık ayının ilk haftasından itibaren ise yüksek basınçlı havaların etkisini kaybetmesi, yağışlı kış sürecinin başlaması tahmin ediliyor.

adveksiyon-yatay-hareket-sisi 10 Gün Daha Kurak Havaya Devam... Haberler

Yüksek basınç veya diğer adıyla antisiklon, 1013 milibardan yüksek basınç alanlarına verilen isimdir. Yüksek basınç alanlarında alçalıcı hava hareketleri görülür. Ayrıca yüksek basınç çevresine göre basıncın daha yüksek olduğu alanlardır. Basınç değeri 1013 milibardan yüksektir. Bu tür basınç alanlarında hava alçalıcı hareketler yapar. Havanın yoğunluğu ve ağırlığı fazla olur. Yüksek basınçta hava kuru, sakin olur. Büyük şehirlerde yüksek basınç uzun süre etkili olunca kirli, sisli, puslu bir havaya da neden olur.

yuksek-basinc-antisiklon-nedir 10 Gün Daha Kurak Havaya Devam... Haberler

Yüksek basınç alanlarına diğer bir ismiyle antisiklon da denilir. Antisiklon, siklonik bir havanın; yani yağmur, gök gürültüsü, yıldırım, şimşek, fırtına, dolu v.b. olumsuz meteorolojik olayların gerçekleşmeyeceğini ifade etmek için kullanılır. Antisiklon etkili olduğunda sakin bir hava hakim olur.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap