İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

18-19 Ocak 2022 Kar Yağışlı Hava Sistemi

18-19 Ocak 2022 Kar Yağışlı Hava Sistemi
+ - 0

18-19 Ocak Salı/Çarşamba Kar Yağışı Ne Zaman Başlayacak?

Yılbaşındaki tahminlerimizde Ocak ayının yarısından sonra ülkemizin zincirleme şekilde soğuk havaların etkisine girebileceğini belirtmiştik. Şu sıralar işte bu soğuk zincirindeyiz. Bu soğuk hava zincirinin devamı olarak 18 Ocak Salı gününden itibaren tekrar bir kar yağışlı hava geliyor. 18 Ocak Salı günü İstanbul ve çevresinde önce yağışların önce yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde başlaması bekleniyor. Akşam saatlerinden itibaren ise Marmara ve Karadeniz’de yağış alan her yerde kar bekliyoruz. Ayrıca aynı günlerde İç Anadolu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’da da kar yağışları bekliyoruz. 18-19 Ocak kar yağışlı havanın ardından 22-23 Ocak ile sonraki haftalarda çok daha geniş alanlara yayılabilecek kar ihtimali bulunmaktadır. Bu sistemlere ilişkin önümüzdeki günlerde değerlendirme yapacağız.

18 Ocak Salı akşamı, gecesi ve 19 Ocak Çarşamba günü; aralıklarla ve ilçe bazlı olmak üzere İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Düzce, Zonguldak, Bartın ve çevrelerinde
deniz efekti ile birlikte gök gürültülü, şimşekli kar yağışları görülebilir. Radar görüntülerinde Karadeniz üzerinden bu şehirlere sert kütleler iniş yapabilir.

Ilık su üzerinden geçen soğuk havalar konveksiyonla deniz etkili kar yağışlarını oluşturmaktadır. 18-19 Ocak sisteminde, yer seviyesi ile 500 milibar yani deniz seviyesinden yaklaşık 5500 metre yükseklikteki sıcaklıklar arasındaki 40 derecelik fark bekleniyor. Bu kadar büyük bir fark meteorolojik hadiseleri de kuvvetlendirmektedir. Diğer koşullarla birlikte konveksiyonunun daha fazla artması ve bulutlarının daha fazla gelişmesi gökgürültü kar yağışlarını görmemize neden olabilir.

Peki Deniz Efekti Kar Nasıl Oluşuyor? Deniz, havaya göre daha ılık kalır. Soğuk hava, ılık deniz üzerinden geçerken ısınır, nem kazanır ve buharlaşma başlar. Isınan hava yükselir ve yağış oluşur.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap