İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

ABD’de Harikan Yıkıp Geçecek!

ABD’de Harikan Yıkıp Geçecek!
6
+ - 0

Kasırga olmaktan çıktı, bir harikana dönüştü!

Florence, 1989’da Kuzey Carolina’yı vuran Hugo Kasırgası’ndan beri bölgeden geçecek en güçlü kasırga olacak. Florence basit bir kasırga olmaktan çıktı harikana dönüştü. 4. kategoriye çıkan ve rüzgarın hızının saatte 250 kilometreyi bulduğu Florence harikanı tüm hızıyla karaya doğru ilerliyor. 1989 yılında gerçekleşen Hugo harikanı arkasında 7 milyar dolarlık hasar bırakmış, 49 kişinin de ölümüne yol açmıştı. ABD’deki Ulusal Fırtına Merkezi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Florence harikanının “aşırı derecede tehlikeli bir hava olayı” olduğunu açıkladı. Kasırganın Perşembe akşamı ABD sahiline ulaşması ve en az bir gün boyunca aynı bölgede kalması bekleniyor.

ezgif-3-3aa573b8d3 ABD'de Harikan Yıkıp Geçecek! Haberler

Harikan, kasırgaya göre daha kuvvetli olan, Kuzey Atlantik Okyanusundaki, 64 deniz milinden yani saatte 118 kilometreden büyük hızla esen rüzgarda denizin köpükle beyazlaşıp görüş mesafesinin kısaldığı, 12 Bofor şiddetindeki havanın görüldüğü çok kuvvetli tropikal siklonik fırtınalara verilen addır.

florence-kasirga-harikan ABD'de Harikan Yıkıp Geçecek! Haberler

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’lileri yaklaşan kasırgayla ilgili uyardı. Trump, “Florence’in son yıllarda doğu kesimini vuran en kötü kasırgalardan biri olabileceği bilgisini aldım. Ayrıca Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia’yı doğrudan vuracağı söylendi. Lütfen hazırlıklı ve güvende olun” ifadelerini kullandı.

microsoft project 2016

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap