Web Analytics
ABD'de Harikan Yıkıp Geçecek! | Hava Forum I Meteorolojik Hava Durumu Sitesi

ABD’de Harikan Yıkıp Geçecek!

ABD'nin doğu yakası 1989 yılından sonraki en büyük fırtınaya hazırlanıyor. Florence basit bir kasırga olmaktan çıktı bir harikana dönüştü!

Kasırga olmaktan çıktı, bir harikana dönüştü!

Florence, 1989’da Kuzey Carolina’yı vuran Hugo Kasırgası’ndan beri bölgeden geçecek en güçlü kasırga olacak. Florence basit bir kasırga olmaktan çıktı harikana dönüştü. 4. kategoriye çıkan ve rüzgarın hızının saatte 250 kilometreyi bulduğu Florence harikanı tüm hızıyla karaya doğru ilerliyor. 1989 yılında gerçekleşen Hugo harikanı arkasında 7 milyar dolarlık hasar bırakmış, 49 kişinin de ölümüne yol açmıştı. ABD’deki Ulusal Fırtına Merkezi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Florence harikanının “aşırı derecede tehlikeli bir hava olayı” olduğunu açıkladı. Kasırganın Perşembe akşamı ABD sahiline ulaşması ve en az bir gün boyunca aynı bölgede kalması bekleniyor.

Harikan, kasırgaya göre daha kuvvetli olan, Kuzey Atlantik Okyanusundaki, 64 deniz milinden yani saatte 118 kilometreden büyük hızla esen rüzgarda denizin köpükle beyazlaşıp görüş mesafesinin kısaldığı, 12 Bofor şiddetindeki havanın görüldüğü çok kuvvetli tropikal siklonik fırtınalara verilen addır.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’lileri yaklaşan kasırgayla ilgili uyardı. Trump, “Florence’in son yıllarda doğu kesimini vuran en kötü kasırgalardan biri olabileceği bilgisini aldım. Ayrıca Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia’yı doğrudan vuracağı söylendi. Lütfen hazırlıklı ve güvende olun” ifadelerini kullandı.

Bu içeriği oylar mısın !
[Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli