1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Accuweather 2018-2019 Kış Tahmini (Avrupa)

Accuweather 2018-2019 Kış Tahmini (Avrupa)
8
+ - 0

Accuweather uzman meteorolojisti Eric Lester paylaştığı makalesinde geçen sene Kuzey ve Batı Avrupa’da etkili olan sert soğukların bu yıl daha çok Doğu Avrupa’da görüleceğine dikkat çekti. İşte detaylarıyla Accuweather kış tahmini…

Kararsız hava koşulları kış boyunca Britanya ve Kuzey Avrupa’da güçlü fırtına ve yağışlı havaların hakim olmasına neden olacak. Bu süre zarfında, Kış mevsimi boyunca Güney Portekiz, İspanya, İtalya ve Balkan yarımadası hattında ılık ve hatta sıcak havalar etkili olacak. Fırtınalar Kış boyunca Britanya ve Kuzey Avrupa’yı vuracak. İrlanda ve İngiltere’den Fransa, Almanya ve İskandinavya hattı boyunca sık sık fırtınalar etkili olacak. İrlanda ve İngiltere’de Sonbaharda görülen yağışlı havalar Atlantik’ten gelecek güçlü fırtınalar ve yağışlar ile kış boyunca da devam edecek ve bu durum seyahat engellemelerini de beraberinde getirecek.

Resmi fırtına sezonuna Eylül ayının sonu ile birlikte hızlı bir giriş yapıldı. Ardı ardına gelen Ali ve Bronagh fırtınalarının ardından 10 Ekim’de Callum fırtınası etkili oldu. Bu fırtınalar kış için birer ön örnek niteliğindeydi. Kış’ın genelinde normallerin üzerinde fırtına beklenmesine rağmen, en etkin dönem Ocak ayından Şubat ayı başına kadar olan süreçte görülecek.

Accuweather Meteorolojisti Tyler Roys’a göre Fırtınaların en şiddetli vuracağı yerler Cardiff, Manchester, Belfast ve Glasgow şehirleri olacak. Ayrıca Roys “ Kış boyunca bir çok fırtınalı hava etkili olacak olmasına rağmen, Doğudan güçlü bir soğuk hava akımı gelmesi beklenmemektedir. Bu durum hiç soğuk ve kar olmayacağı anlamı taşımıyor ancak çok sınırlı bir kar birikim olabilecek ve bu kar birikimi de ancak bilinen bölgelerde gerçekleşecek.”

zMdlV7 Accuweather 2018-2019 Kış Tahmini (Avrupa) Haberler
3 Ocak 2018’de Fransa’da fırtına nedeniyle bir inşaat iskelesi çöktü. Ülke genelinde 200.000 haneye elektrik verilemezken, Sadece Pariste 30.000 haneye Elektrik verilemedi.

Aralık ayında en güçlü fırtınalar Kuzey-batı İspanya ve Fransa hattında görülecek. Kışın ilerleyen dönemleri ile birlikte fırtınaların sıklaşmasıyla İrlanda, İngiltere, Belçika, Hollanda ve Kuzey Almanya birkaç güçlü fırtınalı havanın etkisi altına girecek. Fırtınaların hep aynı bölgeleri vurmasıyla rüzgar ve selin yaratacağı hasar da artacak ve bazı yapılar zarar görecek.

Accuweather Meteorolojisti Alan Repart normallerin üzerinde beklenen yağışlara rağmen sellerin 2013-14 kışında olduğu kadar şiddetli olmasını beklemediğini söyledi. Kış boyunca hava sıcaklıkları Kuzey ve Batı Avrupa’da normallerin üstünde olacak çünkü Atlantik’ten hareket eden fırtınalı havalar Sibirya’nın soğuk havalarının geçen sene olduğu gibi batıya genişlemesine engel olacak. Britanya Adalarını Mart ayında ve hatta Nisan ayının ilk günlerin de bile fırtınalar dövmeye devam edecek. Kuzey İspanya ve Almanya yağışlı ve kararsız hava koşullarına sahip olacak. Her ne kadar en riskli dönem Aralık ayında olsa da; kış boyunca da fırtına ve yağışlı havalar bu bölgede ara ara etkili olmaya devam edecek. Genel olarak normallerin üstünde yağışlı bir kış geçirecek.

3zyjY9 Accuweather 2018-2019 Kış Tahmini (Avrupa) Haberler
18 Ocak 2018’de Almanya’nın Meimbressen kentinde bir zirai bina çöktü. Avrpa’yı etkisi altına alan güçlü rüzgar ve kar yağışları nedeniyle 3 ülkede 4 kişi can verdi. Seferler durdu.

Ocak ve Şubat aylarında aktif yağışlı dönem nispeten kuru havalara evrilmeye başlayacak ve bu durum bu dönem içerisinde hava sıcaklıklarının da normallerin üstüne çıkmasına sebep olacak. Orta ve Kuzey Fransa’dan Almanya içlerine kadar olan bölgede Ocak ve Şubat aylarında da yer yer sellere sebep olabilecek yağış geçişleri görülecek. Kış boyunca Fransa ve Almanya’da bol yağışlı havalar görülecek olmasına rağmen, sıcaklıklar bütün kış aylarında normallerin üstünde olacak. Sibirya’dan geçen sene rekor soğuklara sebep olan doğulu hava akımının aksine bu sene böyle bir salınım beklenmemektedir.

Ilık ve sıcak havalar Portekiz’den İtalya ve Balkan yarımadası boyunca etkili olacak.

Aralık ayı boyunca İspanya ve Portekizin bazı bölümlerinde etkili olacak yağışlı havalara rağmen sezonun genelinde kurak ve normallerden sıcak bir kış bekleniyor. Alan Reppart bu bölgelerde Sonbahar’da görülen yağışlı havaların ardından Aralık ayında da görülecek yağışlar sebebiyle önümüzdeki ilkbahar ve yaz mevsimlerinde kuraklık riskinin bulunmadığını ancak kuru havalardan dolayı Orman yangını riskinin yüksek olduğunu söyledi.

LD9gA0 Accuweather 2018-2019 Kış Tahmini (Avrupa) Haberler
Kuzey İspanya, San Sebastian’ın La concha sahilinde denize giren kalabalık. 3 Ağustos 2018.

Daha doğuda İtalya ve Orta Akdeniz bölgesinde Sonbahar’da görülen çok yağışlı ve hasar veren havaların kuraklık riskini önümüzdeki yılda ortadan kaldıracağından dolayı, bu bölgelerde kış mevsiminde görülecek durgun havalar hoş karşılanacak. Ayrıca normallerin üzerinde gerçekleşecek hava sıcaklıkları bu bölgelerde güneş ışığı arayan Kuzey Avrupalı turistler için bir fırsat olabilir ve ekonomilerine turizm açısından katkı sağlayabilir. Ayrıca sıcak havalar Balkan yarımadasına kadar uzanacak ve alçak kesimlerde kar yağışlarının görülme ihtimalini azaltacak Reppert bu konuda tek istisnanın Yunanistan olacağını, soğuk hava ve yağmurların Kış mevsiminde ara ara etkili olacağını söyledi. Kısa süreli etkili olacak soğuk ve fırtınalar nedeniyle Balkan yarımadasında kayak merkezlerine olan ilgi artabilir. Fırtınalı havalar daha çok Alplerin batısında etkili olacak. Sezona yavaş bir başlangıcın ardından Aralık, Ocak ve Şubat ayları boyunca yoğun kar yağışları etkili olacak ve bu durum çığ riskini de beraberinde getirecek.

Soğuk havalar Doğu Avrupa’yı etkisi altına alacak; Doğudan gelecek Canavar Avrupa içlerine ulaşmadan frenlenecek!

WDJ9bQ Accuweather 2018-2019 Kış Tahmini (Avrupa) Haberler
Meşhur Mimar Vladisla Gorodetsky’nin Ukrayna’da kar altında kalan heykeli. 11 Ocak 2017.

Geçen sene Kuzey ve Batı Avrupa’yı etkisi altına alan Canavar soğuklar bu kış aynı bölgeleri etkilemeyecek. Soğukların Avrupa’nın tamamını etkilemesi beklenmemekte olup, genel olarak Doğu Avrupa’ya inecek ancak batıya da birkaç hamle yapacak. En soğuk havalar Sibirya’dan gelecek hava akımlarıyla Finlandiya’dan Ukrayna’ya uzanan bölgede etkili olacak Batı Avrupa’dan hareket edecek yağışlı havaların soğuk havalarla karşılaşması sonucu Doğu Avrupa’da tüm rakımlarda kar yağışları görülmesine sebep olacak. Doğu Avrupa Kışın ikinci yarısı ile birlikte en fazla kar fırtınası riski bulunan bölge olacak. Bu soğuk ataklar ara ara Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya içlerine doğru da hareket edecek, Ocak ve Şubat aylarında yüksek kar birikimlerine sebep olacak.

Çeviri Kaynağı:

https://www.accuweather.com/en/weather-news/accuweathers-europe-winter-forecast-for-the-2018-2019-season/70006310

Çeviri: Hava Forum – SiberianTiger

https://forum.havaforum.com/thread/7562-accuweather-avrupa-k%C4%B1%C5%9F-tahmini/?postID=786760#post786760

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap