1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Accuweather’dan dikkat çekici medicane tahmini…

Accuweather’dan dikkat çekici medicane tahmini…
2
+ - 0

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli meteoroloji kurumlarından Accuweather, hafta sonu ve pazartesi günü etkili olması beklenen tropikal fırtına medicane ile ilgili olarak önemli bir haber paylaştı. İşte bu haberin detayları… 

Eylül Ayının son günlerinde, çok nadir görülen bir hava fenomeni Güney Yunanistan ve Türkiye’nin batısına güçlü rüzgarlar ve ağır yağışlar getirecek. Avrupa’da kuru havalar egemen olmasına rağmen; bu hafta sonu Doğu Akdeniz’de Medicane diye adlandırılan bir Akdeniz Kasırgasının oluşması beklenmektedir. Medicane (Medikeyn); Çok nadir görülen ve Atlantik okyanusunda görülen Tropikal sistemlere benzeyen hava oluşumlarıdır. Bu siklonlar sıcak deniz suyundan beslenir.

kirbac-kasirgasi-nerede-1 Accuweather'dan dikkat çekici medicane tahmini... Haberler
Kasırganın görüntüsü ve gidiş yönü

Ekim Ayının ilk gününe kadar etkili yağmurlar gözlemlenecek olup, bazı zamanlarda yağmur çok şiddetli bir şekilde yere ineceğinden; seller ve toprak kaymaları görülebilecek. Accuweather Uzman Meteorolojisti Tylor Roys; “ En güçlü yağışların düşmesi beklenen yerler; Kuzey ve Batı Girit, Diğer Güney Yunan Adaları ve Güney-Batı Türkiye’dir. Bu bölgelerde metrekareye 200 kilogram yani 8 inch yüksekliğinde sele sebep olabilecek yağışlar görülebilir. Bu yağışların çoğu Cumartesi gecesinden Pazartesi sabahına kadar etkili olacak. Ayrıca aynı süreçte güçlü rüzgarlar etkili olacak. Saatte 95 Km hızla esecek rüzgarlara sebep olacak Siklonun, ara ara 130 ila 145 km hıza kadar hamle yapması bekleniyor. Bu denli güçlü rüzgarlar ağaçları devirebilir ve zayıf yapılara zarar verebilir.

kasirga-olusumu Accuweather'dan dikkat çekici medicane tahmini... Haberler
Kasırga oluşumu Cuma sabahı itibariyle uydu görüntüsüne böyle yansıdı.

Oluşması muhtemel hava şartları sebebiyle enerji sıkıntıları ve seyahat edenlerin aksamalarla karşılaşması muhtemeldir. Eğer fırtına daha kuzeyden hareket ederse; doğal olarak ağır yağışların ve fırtınaların rotası da değişecektir. Rüzgarlar tüm Doğu Akdeniz’de yüksek dalgalar oluşmasına sebep olacak. Tylor Roys; denizler bu haftasonu 3 ila 5 metre dalga üretebilir ve en yüksekleri 7 metreye kadar çıkabilir. Bu dalgaları önüne katan rüzgarlar sahil şeritlerinde taşkınlara sebep olabilir. Güney-Batı Türkiye ve Girit hariç, ağır yağışların Güney Yunanistan, Türkiyenin batısı ve Bulgaristan’da da Pazartesi gününe kadar yerel sellere sebep olabilir. Atina ve İstanbul’da sel ve su baskınları yaşanmasa bile, su birikintileri uçuşlarda ve karayolları ulaşımında sorunlar yaratabilir. Görüş mesafesi düşebilir.

Kaynak: Hava Forum, SiberianTiger

https://forum.havaforum.com/thread/7564-severe-weather-%C3%B6nemli-meteorolojik-uyar%C4%B1lar/?postID=780247#post780247

office 2019

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap