1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ağustos Ayı Nasıl Geçecek?

Ağustos Ayı Nasıl Geçecek?
9
+ - 1

Ağustos ayı nasıl geçecek? Ağustos ayında yurdumuzu nasıl hava koşulları bekliyor?

Temmuz ayından sonra gözler ağustos hava durumu tahminlerine çevrildi. Yurdumuzun batı kesimleri Temmuz ayını bir kış mevsimi gibi sert fırtınalarla ve yağışlarla geçirdi. Yurdun batı kesimlerinde ve özellikle megakent İstanbul’da Temmuz ayı içerisinde iki kere afet boyutunda yağışlı hava dalgası etkili oldu.  27 Temmuz Perşembe günü ise İstanbul’da uzun yıllar unutulmayacak büyüklükte dolu ve fırtına etkili oldu. Aynı zamanda temmuz ayında yurt genelinde sıcaklık rekorlarının kırıldığı günler de yaşandı. Yurdumuz bu yıl, küresel ısınmanın etkilerinin en belirgin hissedildiği bir temmuz ayını yaşadı. Meteorolojik açıdan ya çok sıcak hava olaylarıyla ya da çok sert hava olaylarıyla karşılaşıldı. Peki ağustos ayında havalar nasıl olacak? İşte Hava Forum’un uzun vade tahminlerine göre yurdumuzda ağustos ayında beklenen hava koşulları…

AĞUSTOS SICAKLARLA BAŞLIYOR…

agustos-hava-durumu Ağustos Ayı Nasıl Geçecek? Haberler

Yurdumuz ağustos ayının ilk günlerinden itibaren Basra kökenli sıcak havaların etkisi altına giriyor. Tahminlere göre, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi (özellikle iç kesimleri) aşırı sıcak hava dalgalarına maruz kalacak. Diğer bölgelerimizden; Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde ise hava sıcaklıkları yine yüksek değerlerde olacak fakat bu bölgelerde rüzgarın etkisiyle hava çok bunaltıcı olmayacak. Ağustos ayının ilk günlerinde Kars, Ardahan çevresi dışında yurt genelinde hava az bulutlu ve açık olacak. Ancak 3-5 Ağustos tarihleri arasında ise İç Ege, Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri ile Ankara çevresinde aralıklarla yaz yağmurları beklenmektedir. Kısa süreli ama etkili olabilecek bu yağışlarda yer yer hafif şiddette dolu ihtimali de mevcuttur.

AFRİKA SICAKLARI GELİYOR!

agustos-ayi-nasil-gececek Ağustos Ayı Nasıl Geçecek? Haberler

Ağustos ayının ilk haftasından sonra yurdumuzun Afrika sıcaklarının etkisi altına girmesi tahmin ediliyor. 7-11 Ağustos tarihleri arasında etkili olması beklenen Afrika sıcaklıklarına Marmara ve Karadeniz’de deniz üzerinden esecek rüzgarın taşıyacağı nemli hava da eşlik edecek. Hem sıcak hava şartlarının hem de nemli hava şartlarının birlikte oluşmasıyla birçok şehirde bunaltıcı günler yaşanacak. Özellikle İstanbul gibi kıyı şehirlerde gece saatlerinde nem oranının zirveye ulaşmasıyla birlikte hissedilen sıcaklıklar yüksek değerlerde olacak, insanlar için son derece bunaltıcı bir hava yaşanacak. Tahminlere göre, bazı şehirlerimizde hissedilen sıcaklıklar 50 dereceye yaklaşacak.

İSTANBULLULAR ÇOK BUNALACAK!

istanbul-sicak-hava-agustos Ağustos Ayı Nasıl Geçecek? Haberler

İstanbul’da ağustos ayının ilk haftasında sıcaklıklar yüksek olmasına rağmen sert poyraz rüzgarı sebebiyle hava bunaltıcı olmayacak. Fakat bu hafta sonundan itibaren rüzgarın zayıflamaya başlaması ve Afrika sıcaklarının İstanbul’a doğru hareket etmesi sebebiyle hava bunaltıcı olmaya başlayacak. Yapılan tahminlere göre, özellikle yeni haftada (7-11 Ağustos tarihleri arasında) hem sıcaklıkların artması hem de nem oranının artması İstanbul’da bu yazın en bunaltıcı günlerin yaşanmasına neden olacak. Şimdiden hatırlatmakta fayda var, önümüzdeki hafta özellikle gece saatlerinde yüksek nem ve sıcaklık sebebiyle İstanbullular uyumakta zorluk çekebilir.

TEKRAR DOLU YAĞABİLİR!

istanbul-dolu-temmuz-2017 Ağustos Ayı Nasıl Geçecek? Haberler

Hava Forum’un uzun vade risk tahminlerine göre, 12-13 Ağustostan itibaren yurdumuz batı bölgelerden başlayarak serin bir havanın etkisi altına girecek. Beklenen bu serin hava beraberinde 12-15 Ağustos tarihleri civarında kuvvetli sağanak yağmur ve yer yer dolu hadiselerine neden olabilir. Ağustos ayının ilk 10-11 gününde beklenen yüksek sıcaklıkların ardından ani sıcaklık düşüşüyle birlikte ülkemizde temmuz ayında görülen meteorolojik sert hadiseler tekrarlanabilir. 2-3 gün etkili olması beklenen bu yağışlı ve serin hava dalgasının ardından yurdumuzda Ağustos ayının kalan günlerinin tekrar sıcak havanın etkisi altında geçmesi tahmin ediliyor.

Kaynak: www.havaforum.com

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 11 ay önce

    merhaba şuan Hatay ve çevresindeki illerde sağanak yağış var bu normal mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.