Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Amerika Felaketi Bekliyor: Harvey Harikanı!

 Amerika Felaketi Bekliyor: Harvey Harikanı!
Okunuyor Amerika Felaketi Bekliyor: Harvey Harikanı!

AMERİKA BÜYÜK FELAKETİ BEKLİYOR!

Amerika Birleşik Devletleri saatte 170 kilometre hızla esecek ve metrekareye yer yer 1000 kilogram yağış bırakacak harikanı büyük tedirginlikle bekliyor. Harikanın Amerika Birleşik Devletleri’ne birkaç saatte bırakacağı yağış İstanbul’da bir yılda düşen yağış miktarından daha fazla!

 

HARVEY HARİKANI GİRİŞ YAPIYOR!

Harvey harikanı, Meksika Körfezi’nden hareket ederek karaya giriş yapmaya başladı. ABD’nin özellikle Teksas eyaleti kıyılarında saatte 170 kilometreyi bulması tahmin edilen rüzgar etkili olmaya başladı. Amerika’da birçok yerde toplamda metrekareye 500-700 kg yağış düşmesi tahmin ediliyor. Meteorolojik tahmin modelleri bazı yerlerde bu yağışın metrekarede 800 kilogramı aşabileceğini hatta metrekareye 1000 kilogram yağış düşebileceğini tahmin ediyor. İstanbul’da metrekareye düşen yıllık yağış miktarının 815 kilogram civarı olduğu düşünüldüğünde Amerika’da birkaç saatte düşmesi beklenen bu yağışların ne kadar tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabileceğini göstermektedir.

TİMSAHLAR ŞEHRİ BASABİLİR!

NASA ve ABD Ulusal Fırtına Merkezi, 2. kategorideki Harvey harikanının Teksas’a giriş yaptığını duyurdu. Büyük bir hızla hareket eden Harvey’nin nehir ve göletlerdeki timsahları şehir içine taşıması beklenirken, yetkililer “bölgeyi terk edin” uyarısı yaptı. Bugün birçok okul kapanırken 5.8 milyon nüfuslu Teksas sahili boşalmaya başladı.  ABD Başkanı Donald Trump da bir açıklama yaparak, vatandaşların bölgeyi terk etmesini istedi. Teksas eyaletinin güneyinde Meksika Körfezi sahilinde bulunan Corpus Christi şehrinin Belediye Başkanı Joe McComb, tüm kıyı şeridinde yaşayanların acilen evlerini terk etmesini istedi: “Eğer kıyı bölgelerde yaşıyorsanız, oraları hemen şimdi hiç vakit kaybetmeden terk etmenizi üzerine basa basa en güçlü ifadelerle tavsiye ediyoruz. Yüksek bölgelerde yaşayan bir akrabanız veya arkadaşınızın yanına sığının.”

“HARVEY” BÖYLE GELİYOR…

Harvey harikanı, Meksika Körfezi’nden hareket ederek karaya giriş yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle Teksas eyaleti kıyılarından Harvey’in giriş yaptığı görülüyor. Yetkililer bölgeyi boşaltıyor.

youtube izlenme satın al

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle