İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Amerika Nuri tayfunu için alarm verdi !

Amerika Nuri tayfunu için alarm verdi !
4
+ - 0

Bu yıl beklenen 2 güçlü fırtınadan biri olan Nuri tayfununun Arktik bölgelerdeki soğuk havayı Kuzey Amerika’ya getirmesi bekleniyor. Japonya’nın doğusunda bulunan tayfunun kısa zaman içinde Alaska’ya ulaşması bekleniyor.

ALASKA’YA ULAŞINCA ÇOK KUVVETLİ OLACAK
Korkulan ise Nuri tayfununun Alaska’ya gelirken “canavar”a dönüşecek olması. Bilgisayar modellemeleriyle yapılan tahminler Nuri tayfununun Alaska’ya ulaştığında çok kuvvetlenmiş olacağı yönünde. Hatta ülkenin Batı bölümünün daha önce görmediği kuvvette bir fırtına bekleniyor.

SAATTE 180 MİL HIZLA İLERLİYOR
Nuri, yılın en güçlü fırtınası olacak. 5. Kategoriye kadar çıkması beklenen kasırga aynı zamanda Batı Pasifik’in bugüne kadar gördüğü 3. büyük fırtına özelliğine sahip. Nuri, saatte 180 mil hızla ilerliyor. Uzmanlarsa Nuri’nin, Alaska’da alçak basınç rekoruna imza atacağı yönünde görüş belirtiyor.

TAYFUN NURİ İSMİ NEREDEN GELİYOR?
Japonya’nın doğusunda etkili olan ve Alaska’ya doğru ilerleyen bu tayfunun ismi de Malayca’dan geliyor. Nuri, Malayca adlandıran papağan türü. İlk olarak Japon Meteoroloji Ajansı tarafından 2008’de koyulan Nuri ismi, daha sonra dünya çapında benimsendi. Tayfun Nuri, 2014’ün en güçlü fırtınası olarak gösteriliyor.

TAYFUN VE FIRTINALARA NEDEN İSİM VERİLİYOR?
Pasifik ve Atlas Okyanusu’nda her yıl onlarca kasırga görülüyor. Büyüklü küçüklü tüm kasırgalar istatistiklerinin daha kolay tutulabilmesi için tek tek isimlendiriliyor. İlk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru Avustralyalı bir meteorolog, kasırgalara kadın isimleri vermeye başladı. Bu fikri benimseyen Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, 1953 yılından itibaren uygulamayı resmen yürürlüğe koydu. 1979 yılından sonra da kadın isimlerinin yanına erkek isimlerinin eklenmesine karar verildi.

Adsız2 Amerika Nuri tayfunu için alarm verdi ! Haberler

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap