1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sıcaklıklar 15 Derece Birden Düşüyor, Sert Meteorolojik Hadiseler Oluşabilir!

Sıcaklıklar 15 Derece Birden Düşüyor, Sert Meteorolojik Hadiseler Oluşabilir!
6
+ - 0

 

Sıcaklık 15 Derece Birden Düşecek, Oraj Bekleniyor…

Son meteorolojik değerlendirmelere ve tahminlere göre, yurdumuz Perşembe gününden itibaren serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Hafta başı 35-40 derece bandında seyreden sıcaklıklar, beklenen serin hava dalgası ile birlikte 12-15 derece birden düşerek gündüz 17-25 derece bandına gerileyecek. Bu denli ani sıcaklık düşüşü sebebiyle, özellikle perşembe akşamı ile Cuma öğlen saatleri arasında, oraj olarak adlandırılan; ani ve kısa süreli fırtına, sağanak yağmur, gök gürültüsü, şimşek, yıldırım ve yer yer dolu hadiselerini barındıran hava şartlarının oluşması bekleniyor. En etkili Marmara, Ege ile Batı Karadeniz olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç yurdun büyük bir kısmının bu hava koşullarından etkilenmesi tahmin ediliyor.

İstanbullular Hazır Olsun!

hava-forum-uyari-bulteni Sıcaklıklar 15 Derece Birden Düşüyor, Sert Meteorolojik Hadiseler Oluşabilir! Haberler

İstanbul’da hafta başı 34-35 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar Perşembe gününden itibaren 13-15 derece birden düşüşe geçecek. Perşembe gecesi İstanbul’da sıcaklık 12-13 dereceye kadar gerileyecek. Megakent İstanbul’da Perşembe akşamından itibaren 7-8 gün boyunca serin hava kendini gösterecek. Sert ve ani sıcaklık düşüşü sebebiyle İstanbul’da sert meteorolojik hadiselerin oluşması bekleniyor. Megakent semalarının yine şimşek, yıldırım ile aydınlanması bekleniyor. Ayrıca koşullara bağlı olarak yerel dolu geçişleri de gerçekleşebilir.

Oraj Nedir?

istanbulda-simsekler-aydinlatti Sıcaklıklar 15 Derece Birden Düşüyor, Sert Meteorolojik Hadiseler Oluşabilir! Haberler

Oraj, Cumulonimbus ve iyi gelişmiş cumulus bulutlarının yarattığı, gök gürültüsü, şimşek, hamleli yer rüzgarı, türbülans, kuvvetli yağmur sağanağı, dolu, buzlanma, orta veya kuvvetli dikey hareket ile karakterize edilen nispeten kısa süreli -yaklaşık 2 saat- lokal fırtınadır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap