İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

AO Nedir?

AO Nedir?
5
+ - 0

 

Açılımı Arctic Oscillation olan AO bir salınım endeksi çeşididir. Endeks, belirli bir periyot olmadan zaman içerisinde değişir ve Kuzey Kutbu’ndaki bir işaretin mevsimsel olmayan deniz seviyesindeki basınç anomalileri ile karakterize edilir. Meteoroloji de NAO ile yakın akraba olarak görülür. Fakat AO’nun atmosferin dinamiklerini temel olarak temsil edip etmediği konusunda hala tartışmalar sürmektedir.

AO’nun ifade edilişinde de aynı NAO gibi 2 faz bulunur : Pozitif ve negatif.

ao-pozitif-faz-nedir-300x295 AO Nedir? Sözlük

AO endeksi pozitif durumdayken kutupsal bölgede basınç düşükken, orta enlemlerde yüksektir. Bu da orta enlem jet akımının batıdan doğuya güçlü ve tutarlı şekilde esmesini sağlar ve soğuklar kutup bölgesinde kilitli kalır. Pozitif fazda Kuzey Avrupa, Amerika’nın doğu sahilleri bol yağışlı ve nispeten ılık hava koşullarının etkisi altındadır. Buna karşı Akdeniz kuşağında kalan ülkeler, Grönland ve ABD’nin kuzeybatı-orta kesimleri daha az yağışlı ve nispeten soğuk bir dönem geçirir.

ao-negatif-faz-nedir-266x300 AO Nedir? Sözlük

AO endeksi negatif durumdayken kutup bölgesinde yüksek basınç varken orta enlemlerde basınç daha yüksektir. Bu da batıdan doğuya kararlı jet rüzgarlarını bozarak, kuvvetli soğukların güneye inmesini sağlar. Özellikle Akdeniz kuşağında kalan ülkeler mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkla beraber, miktarca bol yağış alırken, Kuzey Avrupa ve ABD’nin doğu sahilleri donar, yağış miktarı ortalamaların altına iner. Aşırı negatif faz Avrupa’da kuvvetli soğuklara neden olurken, ülkemiz için aynı NAO’da olduğu gibi en uygun fazın nötr olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap