1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Arjantin’de 22 Yılın En Sert Kışı!

Arjantin’de 22 Yılın En Sert Kışı!
8
+ - 0

Arjantin’de son 22 yılın en sert kışı yaşanıyor!

Güney Amerika ülkesi Arjantin’in birçok şehri karla mücadele ediyor. Ülkede son yılların en sert kış koşulları yaşanıyor. Birçok kentte hava sıcaklıkları sıfırın altına indi öyle ki bazı şehirlerde rekor düzeyde termometreler dibi gördü. Bazı hava alanları kuvvetli soğuk ve kar yağışları sebebiyle kapatıldı, birçok uçak seferi iptal edildi.  Kar yağışından en çok etkilenen şehirlerden biri popüler turist uğraklarından Bariloche şehri oldu. Şehirde kar yağışı hayatı durdurma noktasına getirdi. Yoğun kar yağışı sebebiyle saatlerce elektrik verilemedi, ulaşım sağlanamadı, yollar kapalı kaldı.

arjantin-en-sert-kis Arjantin'de 22 Yılın En Sert Kışı! Haberler

En son 1995’de yaşandı!

Bariloche Elektrik Kooperatifi (CEB) yetkilileri “Bu kar fırtınası 1995 yılında yaşananlara benziyor. Olağanüstü hava şartları yaşanıyor. En son 1995 yılında bu kadar yoğun bir kar yağışı görülmüştü. Bu sene tıpkı 1995 senesindeki gibi kış çok sert geçiyor” şeklinde beyanda bulundular.

Arjantin ulusal hava durumu servisi yapmış olduğu basın açıklamasında önemli bilgiler aktardı. Ulusal hava durumu servisi kayıtlarına göre, Bariloche’de sıcaklık sıfırın altında 25.4 dereceye kadar düştü. Kayıt altına alınan bu sıcaklık değeri tüm zamanların rekorudur. Yetkililere göre sıcaklık hiçbir zaman bu kadar düşmemişti. 2017 yılında rekor olarak geçen bu değere en yakın 30 Haziran 1963’te kaydedilen sıfırın altında 21.1 derece bulunmaktadır.

arjantin-kayak Arjantin'de 22 Yılın En Sert Kışı! Haberler

50 Santimetre kar kalınlığı!

Arjantin’de sadece soğuk etkili olmadı, yağış da son derece etkiliydi. Kar yağışı Arjantin’in birçok şehrinde kar örtüsü oluşturdu, bazı yerlerde kar kalınlığı yer yer 50 santimetreye yaklaştı. Kar yağışı ve olumsuz hava koşulları ülkede birçok şehirde ulaşımda aksamalara neden oldu. Kar yağışı kış sporlarına ilgisi olanları ise sevindirdi. Kış spor severler kayak merkezlerini doldurdular. Ülkede uzun yıllardır görülmeyen bu kar yağışı kış turizmini canlandırdı.

Bu haber Hava Forum özel haberidir, kaynak gösterilmeksizin paylaşılamaz.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap