İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Artvin’de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti

Artvin’de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti
5
+ - 0

Artvin’de sağanak yağışların sel ve heyelana yol açması sonucu; 7 kişi hayatını kaybetti, 1’i çocuk 2 kişi kayboldu.

 

Artvin’de sağanak yağışın etkisiyle son yılların en büyük sel felaketi yaşandı. Yaşanan felakette 7 kişi hayatını kaybetti. 1’i çocuk 2 kişi kayboldu. 17 yaralı hastanelere kaldırıldı. Artvin Valisi Kemal Cirit yaptığı ilk açıklamada 8 ölü olduğunu söylemişti ancak son açıklamada 1 kişinin yapılan müdahalelerle hayata döndürüldüğü öğrenildi. Samsun, Ordu,Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum,Ardahan, Kars, Artvin, Trabzon ve Rize İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirildi.

Kemal Cirit, Valilikte düzenlediği basın toplantısında, yağışa bağlı meydana gelen sel ve heyelanlara ilişkin bilgi verdi.

“Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa merkez Orta Mahallesi’nde çöken bir evde 3 vatandaşımız, Yoldere köyünde 3 vatandaşımız, Yeşilköy’de enkaz altında bulunan bir vatandaşımız, Eşmekaya köyünde bir vatandaşımız olmak üzere toplam 7 vatandaşımızı kaybettik” diyen Vali Cirit, “Hopa merkezde bir çocuğumuz kayıp. 17 vatandaşımız yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Bunlardan 5’inin, ihtiyaca göre Rize’ye sevki gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

“KÖYLERDE MAHSUR KALANLAR VAR”

Cirit, Yukarı Kuledibi Mahallesi’nde bir kişiyi kurtarmak için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Sugören, Çamlık ve Hendek köylerimizde vatandaşlarımızın bir kısmı mahsur bulunmaktadır. Bunları helikopterle almayı planlıyorduk ama maalesef şu an AFAD’ın kurtarma ekipleriyle almamız gerekecek. Onlarla ilgili çalışmaları da başlatmış bulunmaktayız” dedi.

Ulaşılamayan bazı köylere de ulaşmayı başardıklarını dile getiren Vali Cirit, “Komşu illerden ve diğer yerlerden de iş makinesi talebimiz söz konusu oldu. Onlar da ulaşmak üzereler ve yarın da ulaşacak ekiplerimiz olacak. AFAD’ın arama kurtarma ekipleri olarak da şu an için Artvin Trabzon, Erzurum ve Rize ekipleri burada çalışmaktadır” ifadesini kullandı.

Borçka ilçesinde uzun süre karayolu kapalı olduğu için Hopa ve Arhavi’ye ulaşımı sağlayamadıklarını anlatan Vali Cirit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle Erzurum ve Artvin ekipleri ancak ulaşabildi. Bizim oradaki ekiplerimiz tabii ki çalışmalarını devam ettiriyor ama böyle bir durum söz konusu oldu. Borçka’da metrekareye 161,7 kilogram yağış düştü. Arhavi’de metrekareye 128 kilogram yağış düşerken Hopa ilçemizde 255 kilogram yağış düştü. Gece 00.00’dan sonra yağışın etkisinin zaman zaman düşerek devam edeceği ama etkisinin daha da azalacağını, yarın için biraz daha iyi olacağını şimdiden söyleyebiliriz.”

Cirit, Sahil Güvenlik Komutanlığından gelen dalgıç ekibinin, kaybolan çocuk için arama çalışmalarını sürdürdüğünü de bildirdi.

“SON 50 YILIN FELAKETİ”

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, “Yaşadığımız sel ve heyelan ilçemiz için son 50 yılın felaketi diyebiliriz” dedi.

Cihan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikli olarak Artvin Valiliğ tarafından oluşturulan kriz masasına gelen ihbarların değerlendirildiğini, bu kapsamda mahsur kalan vatandaşlara öncelik tanınarak ekiplerin kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

İlçeye bağlı 13 köy yolunun tamamen kapandığını ifade eden Cihan, “Yaşadığımız sel ve heyelan ilçemiz için son 50 yılın felaketi diyebiliriz. Köy yollarımıza ulaşım sağlayamıyoruz. Göçük altında olan bazı evler var. Şu ana kadar 8 can kaybımız var ve tek dileğimiz bu sayının artmaması. Ekipler canla başla mahsur kalan vatandaşların tespiti ve kurtarılması için çalışıyor. Şu anda hasar tespitine bakmıyoruz ve önceliğimiz de değil” diye konuştu.

Cihan, ilçede elektrik kesintisinin devam ettiğini kaydetti.

artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_10653_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_90489_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_52278_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_91506_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_17389_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_9715_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_76778_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_38200_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler artvin-i-sel-aldi-8-olu_x_7764_b Artvin'de Sel Faciası! 7 Kişi Hayatını Kaybetti Haberler

Yazar Hakkında

Yorum Yap