1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Atkı, Bere, Eldivenleri tekrar çıkarın…

Atkı, Bere, Eldivenleri tekrar çıkarın…
5
+ - 0

Yurdumuz Pazar akşamından itibaren Trakya’dan giriş yapacak soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. Yarın batı bölgelerden başlayarak sıcaklıklar 8-10 derece düşüşe geçecek. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Düzce, Balıkesir, Bursa, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Denizli, Burdur, Afyon, Konya ve çevrelerinde Salı öğlen saatlerinden itibaren başlayacak yoğun kar yağışı Çarşamba günü de yer yer devam edecek. Kar yağışına karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için haberin devamına göz atınız.

İSTANBUL: Pazartesi yağmur olarak başlayan yağış öğleden sonra yüksek kesimlerden başlayarak ilk aşamada karla karışık yağmura daha sonra akşamın ilerleyen saatlerinden itibaren ise kara dönmeye başlayacak. Salı günü özellikle öğlen saatlerinden sonra şehir genelinde kuvvetli rüzgarla birlikte yer yer yoğun kar yağışları görülecek. Kar yağışı Perşembe ilk saatlere kadar aralıklarla görülecek. Sıcaklıklar Salı ve Çarşamba en yüksek 1-2 dereceye çıkabilecek.

ANKARA: Pazartesi hafif şekilde görülen kar yağışları gece geç saatlerden itibaren yerini yoğun kar yağışına bırakacak. Salı günü şehir genelinde görülecek kar yağışı hayatı epey zorlayacak. Kar yağışı perşembe akşam saatlerine kadar devam edecek. Sıcaklıklar Salı ve Çarşamba en yüksek 2-3 dereceye çıkabilecek.

İZMİR: Pazartesi yağmur şeklinde başlayan yağışlar İzmir’de de gece geç saatlerde soğumanın etkisiyle karla karışık yağmur ve sabaha karşı da kara dönmüş olacak. Şehir genelinde Salı günü kar yağışı bekleniyor. Kar yağışı Çarşamba günü de aralıklarla, yer yer görülecek. Sıcaklıklar Salı ve Çarşamba en yüksek 2-3 dereceye çıkabilecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bilgilendirmesi :

İstanbul’da akşam saatlerinden sonra başlayacak yağışın gece saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerinde kar şeklinde meydana geleceği, kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışının Salı ve Çarşamba günleri Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere devam edeceği, Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yağışın tekrar karla karışık yağmur ve yer yer yağmur şekline döneceği tahmin ediliyor. Yerde kar yüksekliğinin sahil kesimlerde 1 ila 3 cm olurken rakımın biraz yüksek olduğu yerlerde 5 ila 15 cm arasında olacağı beklenmektedir. Kar yağışı ve fırtına şeklinde esecek rüzgarın oluşturacağı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Ankara il genelinde bu gece saatlerinden sonra başlayacak kar yağışının Salı günü gün boyu devam ederek Çarşamba günü sabah saatlerine kadar etkili olacağı ve yerde 10 ila 20 cm arasında kar örtüsü oluşturacağı tahmin ediliyor. Kar yağışı sebebiyle meydana gelecek ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

10.02.2015 Salı ve 11.02.2015 Çarşamba günü ülkemizin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Marmara’nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Yalova ve İstanbul’un Anadolu yakası), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop’un iç kesimleri), İç Anadolu’nun batısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Karaman), Akdeniz bölgesinin iç kesimleri (Isparta, Burdur, Kahramanmaraş’ın ve Adana’nın kuzey kesimleri ile Antalya ve Mersin’in iç kesimlerinde), İç Ege’de (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli ile İzmir, Manisa, Aydın’ın doğusu ve Muğla’nın iç kesimlerinde) ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Van’ın güneyi ve Şırnak’ın doğusunda) kuvvetli (10 ila 20 cm) ve yer yer yoğun olacağı (20 cm üzeri) tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışları sebebiyle meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar ile buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Önceki uyarılar :

Yağışların Pazar ve Pazartesi günleri Doğu Anadolu bölgesinin kuzey ve doğusunda yoğun kar, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olacağı, 09.02.2015 Pazartesi günü Çanakkale, Balıkesir ve Bursa’da yağmur şeklinde başlayacak yağışların yoğun kar yağışı şeklinde devam edeceği, Kıyı Ege’de kuvvetli sağanak yağmur görüleceği tahmin ediliyor.

10.02.2015 Salı günü kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışının İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Manisa, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Isparta çevrelerinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Rüzgarın 09.02.2015 Pazartesi günü Akdeniz ile Doğu bölgelerimizde günbatısı ve lodos dan, Marmara ve Kuzey Ege’de yıldız ve poyrazdan kuvvetlenerek fırtına şeklinde eseceği, Salı günü şiddetini Marmara, Batı Karadeniz ve Ege’de daha da artıracağı ve saatteki hızının 80 -110 km ye kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da Pazartesi günü yağmur şeklinde başlayacak yağışın akşam saatlerine doğru önce karla karışık yağmur yüksek kesimlerde kar, ardından gece saatlerinde il genelinde kara dönüşeceği kuzey yönlerden esecek kuvvetli fırtınayla birlikte Salı ve Çarşamba günleri kuvvetli kar yağışları meydana geleceği bekleniyor. Yağışın Perşembe gününden itibaren etkisini azaltarak karla karışık yağmur şekline döneceği tahmin ediliyor.

İzmir’de ise Pazar günü yağmur şeklinde başlayacak yağışın Pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde meydana geleceği ve Salı günü iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere kar yağışlı geçeceği ve Çarşamba günü yağışın kesileceği bekleniyor. Meydana gelmesi tahmin edilen kuvvetli poyraz fırtınası, hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecede azalış, kuvvetli ve yoğun kar yağışları ile şiddetli yağışlara karşı vatandaşların ve ilgililerin meteorolojik tahmin raporları ve uyarıları takip etmeleri, gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler : Ulaşımda Aksamalar – Ani Sel – Ağaç veya Direklerin Devrilmesi – Çatı Uçması – Heyelan

Detaylı bilgi, yorumlar için forumu takip etmenizi tavsiye ederiz :
http://www.havaforum.com/index.php

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap