İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Balkanlar Üzerinden Soğuk ve Kar Geliyor!

Balkanlar Üzerinden Soğuk ve Kar Geliyor!
6
+ - 2

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava ve kar…

Yurdumuz 13 Aralık’tan itibaren, balkanlar üzerinden gelen Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek. Soğuk hava dalgasıyla birlikte, yurt genelinde sıcaklıklar hissedilir derecede azalışa geçecek. Etkili olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgasıyla birlikte tahminlerimize göre, başta İstanbul, Ankara olmak üzere birçok şehirde kar yağışı görülecek.

Kar ne zaman yağacak?

kar-geliyor-kar-yagisi Balkanlar Üzerinden Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler

Soğuk hava ve beraberinde kar yağışı 13 Aralık salı sabah saatlerinden itibaren Trakya’dan giriş yapacak. Sibirya kökenli soğuk hava dalgası 14-15 Aralık itibariyle ülke geneline yayılacak. Soğuk hava dalgası iki ana kısımdan oluşuyor. Birinci dalga 13-14 Aralık tarihlerinde, ikinci dalga ise 16-18 Aralık tarihlerinde etkili olacak. Gelmesi beklenen bu soğuk hava dalgalarıyla birlikte; Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi,  Doğu Anadolu Bölgesi, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin büyük bir kısmında kar yağışlarının görülmesi tahmin ediliyor.

Salı akşamı yoğun kar var !

kar-ne-zaman-yagacak-1 Balkanlar Üzerinden Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler


13 Aralık salı öğleden sonra, akşam saatlerine doğru yağmur şeklindeki yağışlar Marmara, Karadeniz, İç Anadolu Bölgelerinde kara dönmeye başlayacak. Özellikle Marmara Bölgesi’nin güneyi (Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Düzce, Sakarya ve çevrelerinde), Karadeniz Bölgesi’nin geneli, Eskişehir, Ankara’nın kuzey ilçeleri ile Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kar yağışının akşam saatlerinden itibaren yoğun şekilde görülmesi bekleniyor.

Bu yağışlar Karadeniz Bölgesi dışında diğer yerlerde Çarşamba sabahına doğru zayıflayacak. Batı ve Orta Karadeniz’de kuvvetli yağış çarşamba akşam saatlerine kadar; Doğu Karadeniz bölümünde ise  Çarşamba gecesi geç saatlere kadar sürmesi tahmin ediliyor.

Meteorolojiden art arda uyarılar !

2015-subat-kar-1024x503 Balkanlar Üzerinden Soğuk ve Kar Geliyor! Haberler

İç Anadolu Uyarısı: Pazartesi akşam saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun doğusu (Kayseri, Sivas, Niğde), Doğu Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri (Toroslar, Amanos dağları ve Kahramanmaraş’ın kuzeyi) ile Doğu Anadolu’nun güney ve batısında (Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari) başlayacak kar yağışlarının; 13.12.2016 Salı akşam saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak 14.12.2016 Çarşamba günü akşam saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde etkili olması ve yerde 10-20 cm yer yer 50 cm civarında taze kar örtüsü yapması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Karadeniz Uyarısı: Pazartesi akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kar, kıyılarda yağmur şeklinde başlayacak yağışların, yarın (13.12.2016 Salı) akşam saatlerinden itibaren kıyılarda da karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği, bölgede (Sakarya, Düzce, Bilecik, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevreleri ile Bursa’nın doğu ilçeleri) kuvvetli olarak görüleceği ve genel olarak 10–20 cm, yüksek kesimlerde ise 20 -50 cm kar örtüsü yapacağı tahmin ediliyor. Yağışın meydana getirebileceği olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve tipi şeklinde kar yağışı) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Ayrıca, Forum sayfamızdan da yorumları takip edebilir, yorum yapabilirsiniz… 

forum.havaforum.com

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. ecmw işi bozdu

  2. yaşasın diyarbakırada kar geliyorrrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.