İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Bu Kış Havalar Nasıl Olacak?

Bu Kış Havalar Nasıl Olacak?
4
+ - 0

BU KIŞ HAVALAR NASIL OLACAK?

Eylül ayının son günlerine geldik ancak Türkiye genelinde halen yazdan kalma günler yaşanıyor. Peki sonbahar ne zaman gelecek? En önemlisi ise önümüzdeki kış mevsiminde bizleri nasıl havalar bekliyor? Bu kış sert mi geçecek? İşte Hava Forum’un uzun vade tahminlerine göre sonbahar ve kış mevsimine ilişkin detaylı tahminler ve bilgiler…

 

BİZİ NASIL BİR KIŞ BEKLİYOR?

istanbul-kar-4__large Bu Kış Havalar Nasıl Olacak? Haberler

Önümüzdeki kış mevsiminde ağırlıklı Balkanlar’dan ve Rusya üzerinden gelmesi tahmin edilen sert soğuk hava dalgalarının özellikle Marmara Bölgesi ile kısmen Batı Karadeniz’de etkili kar yağışlarına yol açması bekleniyor. 2017-2018 kış mevsiminde Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz’de sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin altında kalması, yağışın ise mevsim normalleri civarında olması bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin altında kalması ve yağışların mevsim normalleri civarında beklenmesi bu yerlerde kış mevsiminin çetin geçeceği anlamına gelmektedir. Marmara ve Batı Karadeniz dışında, İç Ege ile İç Anadolu Bölgesi ve çevresinde de bu kış geçmiş kışlara nazaran daha fazla kar yağışının görülmesi tahmin ediliyor.

ÖZELLİKLE TRAKYA VE İSTANBUL…

bu-kis-havalar-nasil-olacak Bu Kış Havalar Nasıl Olacak? Haberler

Mevsimlik tahminlere göre, önümüzdeki kış mevsiminde özellikle Trakya kesimi ile İstanbul’da sık sık çetin kış koşullarının oluşması bekleniyor. Özellikle soğukların hareket rotası olarak beklenen Balkanlar ve Kırım’dan gelebilecek sert soğuk hava dalgaları Trakya ile İstanbul çevresinde kuvvetli soğuk ile birlikte yoğun kar yağışlarına neden olabilecek. İstanbul’un çetin kışları olarak akılda kalan, şehirde hayatı durdurma noktasına getiren kar yağışlarının görüldüğü 2004, 2006, 2008, 2012 yıllarında yaşananlar kış koşulları bu kış tekrar yaşanacak gibi duruyor. Yurtta kış koşullarının geçmiş yıllara göre biraz daha erken oluşması bekleniyor. Özellikle batı bölgelerde sert geçmesi beklenen kış koşullarına karşı şimdiden önlemler alınmalıdır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap