1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Bu Kış Sert Geçecek! Sibirya Atakta…

Bu Kış Sert Geçecek! Sibirya Atakta…
5
+ - 0

Bu Kış Nasıl Geçecek?

Çoğu kişinin merak ettiği soru olan “bu kış nasıl geçecek” sorusunu, ABD’de hava tahminleri yapan iklim uzmanı Judah Cohen cevapladı.   İklim uzmanı Judah Cohen, 17 yıllık teorisinden hareketle uzun ve soğuk geçecek bir kışın kapıda olduğunu belirtti. Massachusetts Teknik Üniversitesi’nde araştırmalarını devam ettiren Judah Cohen, Sibirya bölgesine ne kadar çok kar yağarsa kuzey yarım kürede bulunan ülkelere kışın o kadar daha erken geldiğini savunuyor.

Kış Erken Başlıyor…

bitlis-te-evler-kara-gomuldu-4 Bu Kış Sert Geçecek! Sibirya Atakta... Haberler

Judah Cohen, normalde şubatta başlaması beklenen dondurucu hava akımlarının bu yıl (2016) aralık ayında başta Kuzey Amerika olmak üzere Avrupa ve Asya’da da kendini göstereceğini söyledi.

Sibirya ve kış…

kar.20150219111303 Bu Kış Sert Geçecek! Sibirya Atakta... Haberler

Judah Cohen‘e göre küresel ısınma Kuzey Buz Denizindeki buzları eritiyor. Denizdeki bu erime sonucunda atmosfere daha fazla nem salınıyor. Bu nem yüzünden de Sibirya’ya daha fazla kar yağıyor. Bir zincir etkisi olarak; Sibirya bölgesinin karla kaplanması, yer yüzüne inen Güneş ışınlarının, gökyüzüne daha fazla yansıması anlamına geliyor. Bu yansıma da kutuplardaki soğuk havayı tutan “Polar vortex” (kutup kapıları) adlı iklim sisteminin, soğuk havayı serbest bırakmasına neden oluyor. Bu da tıpkı bir derin dondurucunun kapısının açılması gibi soğuk havaları dünya üzerine gönderiyor, soğukların geniş alana yayılmasına neden oluyor.

Sibirya kar topları!

sibirya-buyuk-kartoplari Bu Kış Sert Geçecek! Sibirya Atakta... Haberler

Batı medyası, Sibirya kıyılarında geçtiğimiz haftalarda aniden ortaya çıkan basketbol topu büyüklüğündeki kar toplarının, Cohen’in “Bu yıl kış soğuk geçecek” iddiasını güçlendirdiğini belirtti. Ülkemizde kar yağışlarına ve kış sporlarına karşı ilgi duyanlar bu kışın nasıl geçeceğini merakla beklemekte…

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap