İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Bulutlar Neden Kararır?

Bulutlar Neden Kararır?
6
+ - 0

 

Bulut neden beyazdır? Bulut neden kararır? Yağmur yağmadan önce bulutlar neden siyah olur?

Çoğu kişi “bulutlar neden kararır“, “bulutlar niçin siyah renkte olur” gibi soruların cevaplarını merak eder. Bu makalemizde detaylıca bulutlar hakkında bilgiler aktaracağız.

Bulutlar genellikle beyaz renkte olur. Yağmur yağacağı vakitlerde ise gökyüzündeki bulutların rengi koyulaşır. Bulutların renginin koyulaşmasının sebebi bulutların oluşma şekliyle bağlantılı bir durumdur.

BULUT NASIL OLUŞUR?

bulut-nasil-olusur-1 Bulutlar Neden Kararır? Bilgiler
Bulutların oluşumunu kısaca izah etmek gerekirse ilk hamle yer yüzündeki su buharının havanın ısınmasıyla yükselmesiyle başlamaktadır. Yükselen hava yükseldikçe bir yandan serinlemeye başlar ve bu esnada su buharı atmosferdeki gazla etkileşim içerisine girerek yoğunlaşır. Yoğunlaşma damlacıklar ve buz kristallerinin karışmasına neden olur. Bu karışmanın doğal bir sonucu olarak bulutlar oluşur.

BULUT NEDEN BEYAZDIR?

Bulut-neden-beyazdir Bulutlar Neden Kararır? Bilgiler
Atmosferdeki bizim göremediğimiz çok sayıda parçacık yüksek oranda mavi ışık saçmaktadır. Bulutlar da ince katmana sahip oldukları için ışığın tüm renklerini yansıtırlar. Bu iki husus bir araya gelince bulutların rengi de genel olarak karşımıza beyaz renk olarak ortaya çıkmaktadır.

BULUT NEDEN KARARIR?

bulut-neden-kararir Bulutlar Neden Kararır? Bilgiler

Yağmur bulutlarının ise yoğunlukları farklıdır. Yağmur bulutlarının ardındaki renkleri yansıtan parçacıkların ışıkları, bulutların yoğunluğunun arttığı noktalarda bize ulaşamadığı için aşağıdan bakıldığında bulutların bu yoğun kısımları siyah/gri renkte görülmesine neden oluyor.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap