İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Etiket Konular

Bünyamin Sürmeli Hava Durumu

Bünyamin Sürmeli Hava Durumu
9
+ - 0

Havayı Koklayan Adam

Bünyamin Sürmeli 1975 İstanbul doğumlumeteoroloji mühendisi aynı zamanda ünlü bir sunucudur. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Meteoroloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Bünyamin Sürmeli, Meteoroloji Mühendisliği bölümünde öğrenciyken, 1997’de, amatör olarak hava tahmini ile uğraşmaya başladı. Kadir Çöpdemir ve Geveze ile tanışmasıyla radyoya telefonla bağlanarak hava durumu sunmaya başladı. Bu programlar sırasında Geveze tarafından takılan “Havayı Koklayan Adam” lakabıyla anılmaya başladı.

bunyamin-surmeli-roportaj Bünyamin Sürmeli Hava Durumu Etiket Konular

Üniversite öğrenimi sürerken CNN Türk’den teklif gelmesiyle profesyonel iş hayatına atıldı. İlk yıllar grafikler ve kendi sesiyle hava durumu bülteni hazırlayan Bünyamin Sürmeli, 2001 yılından itibaren programının editörü oldu. Haftasonları ekranda haber bülteni içerisinde haftasonu detaylarını vermeye başladı. 2001 yılında ise Bünyamin Sürmeli hava durumu sunmaya başladı. Ayrıca Bünyamin Sürmeli, AKUT, GEA ve İstanbul Yelken Kulübü gibi oluşumlara meteoroloji eğitimi vermektedir. Bunların yanı sıra Hürriyet Gazetesi’nde ve Yatch Türkiye Dergisi’nde yazarlık yapan Sürmeli, üniversite ve liselerde söyleşiler ve seminerler vermektedir.

Bünyamin Sürmeli 2016 yılında “Mavi Misket” adıyla bir kitap yazdı. Bünyamin Sürmeli, Mavi Misket kitabında güncel çevre sorunlarını ve doğanın işleyişini akademik araştırmalardan gündelik bir dile dönüştürerek anlatıyor.

bunyamin-surmeli-kitap-medyanoz Bünyamin Sürmeli Hava Durumu Etiket Konular

Renkli mizacı ve keyifli sunumuyla hava durumu bültenlerini izleyicilere sevdiren ünlü sunucu, bilimsel bilgiler ışığında mesleki tecrübelerini Doğan Kitap’tan çıkan Mavi Misket kitabında anlattı. Sürmeli, dünyanın ve doğanın yaşamını anlamak için yapılan son bilimsel araştırmaların verilerinden faydalanarak hazırladığı yazılarını Mavi Misket’te bir araya getirdi. Son yıllarda hem yapımcılığını hem de sunuculuğunu üstlendiği Alaska, Arizona, Kenya, Tanzanya ve Güney Kafkasya belgeselleriyle dikkatleri üzerine çeken Sürmeli, kitap çalışmasıyla da oldukça iddialı.

Meteoroloji mühendisi olarak başladığı meslek hayatı boyunca televizyoncu, radyocu ve belgesel yapımcısı olarak kariyerini devam ettiren Sürmeli’nin kitabının kurgusu, iklimler, dünyada yaşanan doğal afetler ve havaya olan ihtiyacımız üzerine. Popüler Bilim kategorisinde yayınlanan kitapta doğa, iklim, çevre, tarih, teknoloji ve tüm bu disiplinler arasındaki geçişler, bir meteoroloğun gözünden anlatılıyor.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap