Bünyamin Sürmeli Röportajımız (Cnn Türk Meteoroloji Editörü)

bunyamin-surmeli-anasayfa-ropartaj2

Hava Forum olarak Cnn Türk meteoroloji editörü, meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları meteoroloji alanında ekranların ünlü isimlerinden  Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli’ye yönelttik. Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan Bünyamin Sürmeli’ye teşekkür ederiz.

Klasik soru; Meteorolog olmayı tercih etmenizdeki sebep nedir ?
bunyamin-surmeli-11Klasik soru, klasik cevap. Bizim zamamizda insanlar çok fazla tercih edemiyorlardı, kısmet diye bir şey vardı. O yüzden birkaç tane yerin içerisinden nereyi kazanırsak şeklinde tercih oldu. Benim en temelde isteğim mühendislikti, meteoroloji mühendisliğine oldu. Yoksa illaki meteoroloji mühendisliği olsun diye bir çabam olmadı. Ama neticede 3 boyutlu düşünmeniz, matematiğinizin ve fiziğinizin iyi olması sizi bizi yöne yönlendiriyor, meteoroloji mühendisliği kısmet oldu diyelim 🙂

 

Ülkemizde meteoroloji alanına yer veren televizyon kanal sayısı az; bu sebeple çoğu kişinin merak ettiği bir soru olan,  meteoroloji mühendisi olarak televizyon sektörüne nasıl girdiniz ?
bunyamin-surmeli-2
Ben üniversitede okurken, bir radyo istasyonuna telefonla bağlanarak hava durumu sunuyordum. Daha doğrusu bir ortamda radyo programcısı “Geveze” ile tanışmıştım. “Geveze” ile  konuştuk, yapmak istediklerimi anlattım. Kendisi de telefon bağlantısıyla bu işe başlayabileceğimi söyledi. Bir bir buçuk yıl kadar radyo istasyonunda hava durumu sunduktan sonra Cnn Türk haber kanalından teklif geldi. Teklifi kabul edip, televizyon alanına girmiş oldum.  Ben televizyon alanında işe başladığımda bu alanda açık vardı. Sadece meteorolog açığı değil, haber kanalı açığı da vardı. Haber kanalları açıldı, haber kanallarına meteorologlar yerleşti. Biraz kendinizi göstermeniz, biraz da o dönemde böyle açığın olması televizyon sektörüne girmemi kolaylaştırdı. Şimdi ise ümit kırmak gibi olmasın ama, bana bununla ilgili baştan bir şeylere başlamak daha zor görünüyor. Ama tabiki yapılamayacak bir şey değil. Türkiye’de haber kanalları artık daha çok meteoroloji alanına yöneliyor. Haber kanalları haricindeki kanallar ise pek bu alanla daha az ilgileniyor. Çünkü insanlar hava durumu dinlemek için daha çok haber kanallarını tercih ediyorlar, dolayısıyla bu alana haber kanalları daha çok yatırım yapmaktadır. Haber kanalları benim bu alana girdiğim döneme nazaran çol arttı ama bu kanalların işlevleri de farklılaştı. Benim ilk dönemlerimde haber kanallarının işlevi aşağı yukarı hepsinde aynıydı; haber, spor, ekonomi, hava durumu. Ama şimdi ise kanallar bu doğrultuda hareket etmiyor, reyting yakalamak için farklı farklı yollara  gidiyor. Hava durumuyla ilgili reyting yakalayabileceğini düşünüyorsa bu alana yönelebiliyor, düşünmüyorsa bu alana pek sıcak bakmıyor.

 

Öğrencilik yıllarında, Üniversite yaşamınızda meteoroloji bölümünü bitirmekte zorlandınız mı? Bu alana yönelmek isteyen adaylar derslerin zorluğu konusunda özellikle bilgi almak istiyor.
bunyamin-surmeli-3
Bir şeyi istiyorsanız ve seviyorsanız zor diye bir şey yoktur. Mühendis kişide temel bilgiyi alabilecek kapasite varsa ki oraya geldiğine göre o kapasite vardır, burada zorlanacağını düşünmüyorum. Tabi ki eğitim sürecinde genç olmanın, dikkatlerin çabuk dağılıyor olması gibi etkenler sebebiyle bir çok şey zor görünür, ama aslolan eğitimi istemektir. Lisansı bitirmiş aradan beş altı yıl geçtikten sonra insanlar yüksek lisansta daha istekli oluyor. Yaşça ilerleyen bu insanlar sosyal hayatta da profesyonel iş hayatında da eğitim almış olmanın, ne kadar fazla öğrenirlerse kariyerlerinde o kadar ileri gideceklerini bizzat yaşayarak deneyimliyorlar. Yani üniversite zamanı bir takım bilgilerin depolandığı dönemler. Ancak bu bilinmeden alınan depolama, eğitim insana sıkıcı, faydasızmış gibi gelebilir. Ancak profesyonel iş hayatına atıldığında gerçek değerini anlaşılıyor. Özetle şunu söyleyebilirim mühendislik yaklaşımınız varsa, bununla ilgili matematik, fizik gibi sayısal derslerinizde iyiyseniz bu bölüm çok zevkli bir bölümdür. Meteorolojide diğer meslek gruplarından farklı olarak laboratuvar sıkıntısı bulunmamaktadır, çünkü meteorolojide laboratuvarımız atmosferdir. Yani ilginiz, isteğiniz varsa yapılamayacak bir şey değildir.

 

Halk genel olarak Meteoroloji alanında iş imkanlarının dar olduğunu düşünüyor. Özellikle sitemizde bu alana yönelmek isteyen genç meteorolog adayları aile tepkisinden çekinmektedir. Sizin bu konuda görüşünüz nedir, iş imkanları söylenildiği gibi kısıtlı mı ?
bunyamin-surmeli-4

Ben iş imkanlarının dar olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğim gibi medya zor ama yapılamayacak bir iş değildir. İş imkanları olarak medya, farklı devlet kuruluşları (elektrik, su, meteoroloji), enerji sektörü gibi birçok alan mevcut. Bu benim çok bilgili olduğum bir konu değil. Bu konuyu üniversitedeki hocalar daha iyi biliyor. Tabiatıyla piyasadaki değişime göre ihtiyaçta da değişimler oluyordur. Böyle detaylı değerlendirirsek diğer meslek dallarında da insanlar işsiz kalabiliyorlar. Yani iş bulabilmek konusunda meteoroloji mühendisliğinin diğer meslek dallarından çok farklı olduğunu düşünmüyorum.

 

Ülkemiz geçen kış mevsimini ılık bir süreçte geçirdi. Özellikle kar yağışlı gün sayısı oldukça azdı. İstanbul ve birçok şehirde meteorolojiye gönül vermiş kar sever arkadaşlar 2004, 2006, 2008 ve kısmen 2012 yılında görülen kar yağışlarını büyük özlem içinde bekliyor. Sizce 2014/2015 kışında ihtiyaç duyulan kar hasreti bitecek mi ? Sitemizde meteorolojiye gönül vermiş yazarlar bu kışın sert geçeceği yönünde tahminleri var, bu görüşe katılıyor musunuz ? Özetle 2013 / 2014 kışı sizce nasıl geçecek ?
bunyamin-surmeli-4

Mevsimsel tahmin yapmak son derece zordur. Geçen yıl biliyorsunuz çoğumuz yanıldık, tahminlerin tamamen dışında bir kış yaşandı. Sert bir kış beklenirken, yumuşak bir kış geçti. Bu nedenle mevsimle alakalı bir şey söylemek zor, ay ay  değerlendirmek daha mantıklı. Ancak illaki bir şey söylemek gerekirse şu an ki beklenen kışın – 2015 yılının, özellikle yazının sıcak beklenmesine rağmen – kayıp bir kış olmayacağıdır. Özellikle kuzey yarım küre için kayıp bir kış olmayacağı ön görülüyor. Sıcaklık açısından ortalamalar üzeri görünmüyor, hatta biraz ortalamaların altında kalacak gibi görünüyor. Ortalamalarda bir yağış olması durumunda pek doğaldır ki kar olmadan bir kış geçirmeyiz gibi duruyor. Bu nedenle özellikle doğu bölgeler için biraz çetince bir kış geçirebiliriz.

 

Aralık ayının geri kalan kısmı için ne düşünüyorsunuz ? Aralık ayında İstanbul mevsimin ilk karını alabilir mi ?
bunyamin-surmeli-5
Aralık ayı içinde zor, ama ikinci yarısı normallerın altında sıcaklıkların ölçüldüğü günler daha çok görünüyor.

 

Coamps, IRI, Jamstec, Ecmwf gibi mevsimlik tahminler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kış tahmini yaparken hangisi ya da hangilerinden yararlanıyorsunuz ?
bunyamin-surmeli-22
Benim baktığım birkaç yer var. NOAA’yı kontrol ediyorum, Columbia Üniversitesi’ne bakıyorum. Ama dediğim gibi illaki sorulursa bakıyorum, etrafta akademik bir tartışma olursa göz atıyorum.

 

Geçtiğimiz aylarda basında çıkan “Kış aylarında İstanbul’da hava İzmir gibi olacak, İstanbul’un iklimi tipik Akdeniz iklimine dönüşecek.” haberine katılıyor musunuz ?
bunyamin-surmeli-6
Basında çıkan haberlere bir şey söylemem pek doğru değil. Ama genel olarak bahsedersem bir iklim değişimi yaşadığımız gerçek. İklim değişimi şu yönde; biraz kışlar azalıyor ama tamamen yok olmuyor. İstanbul’da bizim çocukluğumuzda gördüğümüz kışları işte geçtiğimiz yıllarda sıklıkla gördük. O nedenle ben böyle tamamen bambaşka bir yere gidiyoruz diye düşünmüyorum. Ama sert kışların gelişi zayıflıyor, yağışın rejiminde değişimler oluyor. İstanbul havası doğrudan net bir şekilde tipik Akdeniz iklimine dönüşüyor şeklindeki düşünceye katılmıyorum. İstanbul’da kendine özgü bir değişim oluyor. Bu değişim daha çok insan eliyle oluyor.Toprak alanların azalışı, kentleşme artışı gibi etmenler çok önemli. Onun için tipik Akdeniz iklimine dönüşüyor demek çok zor.

 

Hava Forum’u ziyaret eder misiniz ? Hava Forum’daki gönüllü meteorolog arkadaşlara tavsiyeleriniz nedir ?
bunyamin-surmeli-7Hava Forum’a ara ara bakıyorum. İnsanların meteorolojiyle ilgilenmeleri çok güzel bir şey, profesyonele yakın seviyede amatörce ilgilenmeleri ise ayrı güzel bir şey. Benim arkadaşlara birkaç tavsiyem olacak. Sosyal medyada doğru yanlış her türlü bilgi hızlıca etrafa yayılabiliyor. O yüzden benim arkadaşlardan ricam edindikleri bilgiyi, birçok yerden kontrol ederek, doğrulayarak yazsınlar, kaynak belirterek insanları bilgilendirsinler. Ben de bir çok kaynağı kontrol ediyorum, muhtemelen Mikdat hocam gibi birçok akademik kariyeri  olan kişi de öyle yapıyordur. İsimdiz, imzasız bilgilere de sadece amatörce ilgilenen arkadaşlar değil, kimse itibar etmesin.

Özetle tavsiyem mudur, hepsini seviyorum…  Bünyamin Sürmeli…

Röportajın forumdaki linki :
https://www.havaforum.com/konu-cnn-turk-bunyamin-surmeli-roportajimiz.html