İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

DİKKAT: Aşırı Sıcaklar Sonrası Ani Hava Değişimi Bekleniyor ! Dolu Yağabilir…

DİKKAT: Aşırı Sıcaklar Sonrası Ani Hava Değişimi Bekleniyor ! Dolu Yağabilir…
+ - 0

Aşırı Sıcaklar Sonrası Bu Akşamdan İtibaren Havada Ani Değişim Bekleniyor. Kuvvetli Meteorolojik Hadiseler (Dolu, Şimşek, Yıldırım, Gök Gürültüsü, Hortum, Sağanak Yağmur v.b.) Oluşabilir !

Sitemiz yazarlarından Storm Chaser forumdan açmış olduğu konu içeriğinde önemli meteorolojik hadiselere dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Bir önceki Temmuz ayı başında yayınladığımız bültenimizde Ağustos ayının 5-6’sına kadar aşırı sıcakların beklendiğini belirtmiştik. Bu sürecin sonuna geldik. Aşırı sıcaklar yurdumuzdan çekiliyor. Sıcaklıklarda 6-10 derece düşüş bekleniyor. Marmara ve Batı Karadeniz’de diğer bölgelere göre daha fazla ani bir düşüş bekleniyor, bu sıcaklık düşüşü ile birlikte başta ani sağanak yağmur olmak üzere, ani fırtına, dolu, şimşek, yıldırım, gök gürültüsü, hortum gibi hadise riskleri bulunmaktadır.

Havadaki Kararsızlık/Enerji Çok Artıyor: İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya Çevrelerinde İri Dolu Riski Var !

havaforum-veri-istanbul DİKKAT: Aşırı Sıcaklar Sonrası Ani Hava Değişimi Bekleniyor ! Dolu Yağabilir... Haberler

Yukarıdaki harita 7 Ağustos 2021 Cumartesi saat 02:00 civarındaki CAPE değerlerini göstermektedir. CAPE, Konvektif Yeterlikli Potansiyel Enerji (Convective Available Potential Energy) kavramının kısaltmasıdır. Havanın bir anlamda enerjisini gösteriyor, enerji ne kadar yüksek olursa diğer şartlar da elverişli ise aksiyonlar o kadar sert olabilir. İstanbul’un kuzeyinde 07.08.2021 02:00 civarında 4000 J/Kg CAPE ve -13 Lifted Index görünüyor. 27 Temmuz 2017 çok iri dolu fırtınasında İstanbul’un MUCAPE değeri 2000-2250 J/Kg arasındaydı. Özetle diğer veriler de göz önünde tutulduğunda; 7 Ağustos 2021 Cumartesi 02:00 ila 06:00 saatleri arasında İstanbul (Özellikle Kuzey ilçeler ve Anadolu Yakası), Kocaeli, Yalova, Sakarya çevrelerinde özellikle Karadeniz’e bakan sahil ilçelerinde iri dolu riski (ceviz veya portakal büyüklüğünde) bulunmaktadır. Meteorolojik verilere göre, orta seviyenin kuru olması ve 650 mb’da 0 çizgisinin girmesi ve buna aşırı kararsızlığın eşlik etmesi hücrelerin güçlendiği anda iri dolu bırakabileceğini işaret etmektedir. İstanbul (Özellikle Kuzey ilçeler ve Anadolu Yakası), Kocaeli ve Sakarya’nın kuzeyinde 30 knot+ 0-6 km shear’a ilaveten 3500 J/Kg CAPE görünmektedir. Enerji çok yüksek, tüm bu birleşen riskler iri dolu gibi sert meteorolojik hadiselerin ortaya çıkabileceğine işaret etmektedir.

dolu-tahmini-istanbul DİKKAT: Aşırı Sıcaklar Sonrası Ani Hava Değişimi Bekleniyor ! Dolu Yağabilir... Haberler

Antalya ve Çevresinde Gök Gürültülü Sağanak Geçişleri Görülebilir !

Diğer bölgelere bakacak olursak Karadeniz (kıyılarda kuvvetli olmak üzere), İç Anadolu’nun büyük bölümü, Hatay hariç Akdeniz’in büyük bölümü, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve kuzeyinde oraj aktivitesi (Gök gürültüsü, şimşek, yıldırım, sağanak yağmur, yer yer dolu) bekleniyor. Batı Karadeniz kıyıları ve Sinop-Samsun hattında orajlara ilaveten iri dolu riski bulunmaktadır. Samsun civarında 2000 J/Kg civarında yüksek seviyede kararsızlık bulunmaktadır. Üst seviye rüzgarı 20-25 knot civarında görünüyor. Fırtına hücrelerinin ağır hareketi ve yüksek PW değeri metrekareye 30-50 kg yağış düşmesine neden olabilir. Antalya’nın güneyi-Mersin’in doğusu ve Adana’da da yerel gök gürültülü fırtınalar görülebilir. Akdeniz’de de yerel dolu yağışları görülebilir.

Forumdaki detaylı bilgi içeren konuyu okumak için link:

https://forum.havaforum.com/thread/8349-do%C4%9Fu-marmara-da-tehlikeli-hava-olaylar%C4%B1/

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap