İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

DİKKAT: Hafta Ortası Kar Geliyor!

DİKKAT: Hafta Ortası Kar Geliyor!
3
+ - 1

Haftanın Hava Durumu

Yurdumuz yeni haftaya yağışsız başlıyor. Yeni haftanın ilk günü, Pazartesi yurt genelinde yağış beklenmiyor.  Salı sabahından itibaren ise Ege ve Akdeniz’den başlayarak yağışlar yurda giriş yapacak.  Salı sabah saatlerinde Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde beklenen yağışlar, öğlen saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi ile İç Anadolu’nun batısına ulaşmış olacak. Salı günü yağışlar İç Anadolu’nun batısında karla karışık yağmur şeklinde görülecek.  Çarşamba gününden itibaren ise soğuk hava dalgası yurdumuza giriş yapacak.

Kar Ne Zaman Yağacak?

istanbulda-kar DİKKAT: Hafta Ortası Kar Geliyor! Haberler

Çarşamba erken saatlerden itibaren balkanlardan soğuk hava dalgası yurdumuza giriş yapacak. Çarşamba günü sabah erken saatlerden itibaren yağışlar Trakya kesiminde kara dönmeye başlayacak. Kar yağışı Çarşamba sabahı Trakya’da zaman zaman yoğun şekilde görülecek. Kar yağışı tahminlerimize göre çarşamba akşam saatlerinde tüm Marmara Bölgesi genelinde kara dönmüş olacak. Marmara Bölgesi’nin özellikle doğusunda (İstanbul Anadolu Yakası, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve çevreleri) kar yağışının zaman zaman yoğun şekilde görüleceğini tahmin ediyoruz.

Yağışlar Karadeniz Bölgesi’nde Çarşamba gecesi geç saatlerden itibaren -sahil şeridi de dahil olmak üzere- kara dönmeye başlayacak. Perşembe gününden itibaren bölgenin genelinde kar yağışı bekleniyor. Karadeniz Bölgesi’nde kar yağışının Cumartesi gecesi geç saatlere kara sürmesi tahmin ediliyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde Salı gecesi geç saatlerden itibaren kar başlıyor. Kar yağışı bölge genelinde Cuma akşamına kadar görülecek. Cuma akşamından itibaren ise ağırlıklı olarak bölgenin doğusunda sürecek.

Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde sahil şeridinde Salı ve Çarşamba günü yağmur bekleniyor. Perşembe gününden itibaren yağış Kıyı Ege’den çekilirken, Akdeniz’de devam edecek.  Ege ve Akdeniz’in iç kesimlerinde ise Çarşamba, Perşembe ve kısmen Cuma günü kar bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Çarşamba gününden itibaren kar başlıyor. Bölgede kar yağışı Cumartesi gecesine kadar sürecek.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Perşembe gecesi geç saatlerden itibaren yağışlar kara dönmeye başlayacak. Cuma ve Cumartesi günü bölge genelinde kar yağışı bekleniyor. Ancak yağışların Pazar günü sıcaklık artışı ile birlikte yağmura döneceği tahmin ediliyor.

İstanbul’da Kar Ne Zaman Yağacak?

aysegul-kurt DİKKAT: Hafta Ortası Kar Geliyor! Haberler

Trakya’dan giriş yapacak olan kar yağışı, Çarşamba günü öğleden sonra (14:00-15:00’den sonra) İstanbul’da ilk olarak Avrupa yakasında karla karışık yağmur ve kara dönmeye başlayacak. Yağışlar İstanbul’da il genelinde akşam saatlerinde (18:00-20:00’den itibaren) tamamen kara dönmüş olacak.  Kar yağışı İstanbul’da Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri görülecek. İstanbul’da yağışlar yerel olarak, zaman zaman kar sağanakları şeklinde görülecek. Deniz efekti kar şeklinde görülecek kar yağışları ilçeden ilçeye farklı kar birikintisi oluşturacaktır.

Kentte kar yağışlarıyla birlikte Cuma gecesi itibariyle sahil kesimlerde 5-20 cm, yüksek kesimlerde ise 15-40 cm civarı kar örtüsü beklemekteyiz. Kar örtüsü, deniz efekti kar yağışlarının sıkça uğradığı güzergahlarda çok daha fazla birikinti oluşturabileceği gibi daha az uğradığı güzergahlarda ise tam tersi daha az bir kar birikintisi de oluşturabilir. Dolayısıyla bu soğuk hava dalgasında il geneli için kar örtüsü tahmini yapmak pek isabetli olmayacaktır, ilçeden ilçeye kar durumunda farklılıklar oluşacaktır.

İstanbul’da kar yağışı Cumartesi gecesi geç saatlere kadar aralıklarla görülecek. Pazar günü ise kar beklenmiyor.  Tahminlere göre, kar yağışının en etkin görüleceği günler Perşembe ve Cuma günleri olacak. Sıcaklıklar Çarşamba gündüz 4/5 derecelerde, Perşembe gündüz 1/2 derecelerde, Cuma gündüz 0/1 derecelerde, Cumartesi gündüz 1/2 derecelerde, Pazar gündüz 4/5 derecelerde seyredecek. Geceleri ise sıcaklıklar sıfırın altında seyredecek. Tahminlere göre sıcaklıkların artışı ise Pazartesi gününden itibaren olacak

Güncel takip için; forum.havaforum.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 sene önce

    Cok güzel. Bu kış tahmin ettiğiniz gibi sert geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.