1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Dolu Ne Zaman Yağar?

Dolu Ne Zaman Yağar?
9
+ - 0

Dolu Ne Zaman Yağacak? Dolu Hangi Havalarda Yağar?

Dolu, içinde bulunduğumuz Türkiye coğrafyasında ilkbahar ve yaz mevsiminin ilk aylarında (Haziran, Temmuz) oraj ve firtınalarla birlikte diğer mevsimlere göre daha fazla görülür. Hava sıcaklığının çok düşük seyrettiği dönemlerde dolu, çok az veya zayıf olarak gözlemlenir. Yurdumuzda havanın nemli ve alttan sıcak üstten serin havanın etkili olduğu bahar ve yaz mevsimlerinde dolu sıkça görülür.

Dolu Nedir?

dolu-nedir Dolu Ne Zaman Yağar? Bilgiler

Dolu nedir sorusuna cevap olarak kısaca şu şekilde bir tanım yapabiliriz: Çapları 5-50 milimetre bazı durumlarda çok daha büyük küresel veya düzensiz buz parçacıkları şeklindeki yağış türüdür.

Büyük Dolu Nasıl Oluşur?

buyuk-dolu-yagisi-nasil-olusur Dolu Ne Zaman Yağar? Bilgiler

Büyük çaplı bir dolu yağışı nasıl oluşur? Bulut içinde yükselici akımlarla, alt kısımlardan yükseklere taşınan su damlacıkları, taşındığı yerdeki sıcaklık donma noktasının çok altında olduğu için donmaya başlar. Daha sonra donan bu tanecikler düşmeye başlar ve tekrar yukarıya doğru bir akıma yakalanabilir. İkinci akımda bu tanecikler ikinci bir defa etrafına buz tabakaları eklenir ve dolu taneciği daha da büyür. Bu döngü,  dolu taneciklerinin havada tutulamayacak büyüklüğe (ağırlığa) erişene kadar sürer. Sonra da dolu olarak yer yüzeyine düşer. Bulut içindeki bu oluşuma neden olan dikey hava hareketleri ne denli kuvvetli olursa, dolunun gelişimi o kadar uzun sürer ve yere düşmesi esnasında daha büyük bir dolu oluşturur. Dikey hava hareketi içinde dolu sürekli döner ise büyüklüğü o kadar da artacaktır.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap