İlginizi Çekebilir
500hpa-haritasi 500 hPa Kaç Metre? Sözlük
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Donan Yağmur Nedir?

Donan Yağmur Nedir?
5
+ - 0

Donan yağmur nedir? Donan yağmur nasıl oluşur?

Donan yağmur çok tehlikeli bir hava olayıdır. Donan yağmur çoğu zaman dolu yağışı ile karıştırılır. Oysa ikisi çok farklı kavramlardır. Donan yağmur için en basit ifadeyle sıfır derecenin altındaki sıcaklıkta yağan yağmur diyebiliriz.  Hal böyle olunca sıfır derece altında yağan yağmur taneleri düştükleri yerde aniden donarlar. Bu nedenden dolayı kar yağışından veya doludan çok daha fazla tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Donan yağmur başlangıçta bulutlardan kar şeklinde başlar. Kar kristalleri gök yüzünden yer yüzüne doğru düşerken sıcak hava katmanı ile karşılaşınca erimeye başlar. Yerin yüzeye yakın kısımlarında sıfırın altındaki soğuk hava tabakasının bulunması halinde bu yağmur damlaları tekrar donmaya başlar.

donan-yagmur-nedir Donan Yağmur Nedir? Sözlük

Bu soğuk hava tabakasının ince olması halinde yağmur taneleri tekrar donamadan normal yağmur şeklinde düşer. Ancak soğuk hava tabakası kalın ise yağmur taneleri donmaya başlar. Bu şekildeki yağmur damlaları yere temas ettiklerinde donar ve zeminin ince bir buz tabakası ile kaplanmasına neden olur. Her ne kadar nadir görülse de donan yağmur yüzeyde zor fark edildiğinden kar yağışı ve doluya göre daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap