arama

Dünyanın En Yağışlı Yeri Neresidir?

dunyada-en-fazla-yagis-alan-yer

Dünyanın en çok yağış alan yeri

Dünyanın en çok yağış alan yerleri genelde merak edilir. Dünyanın en çok yağış alan yeri açısından genel sıralamayı bölgesel olarak şu şekilde yapabiliriz: ilk sırada Muson iklimi bölgesi, ikinci sırada Ekvator çevresi, üçüncü sırada ılıman kuşak karalarının batısı. Muson iklimi bölgesinde yani dünya üzerinde en fazla yağış alan ülke Hindistan’dır. En yağışlı bölge ise yıllık 12.000 mm ile Kuzeydoğu Hindistan’da yer alan ‘Çerapunçi‘ adlı kasabadır. Çerapunçi, Hindistan’ın Meghalaya eyaletinde bulunan bir kasabadır. Kasaba Himalaya Dağları’nın güneydoğusunda yer almakla birlikte nüfusu 16 bin civarıdır.

Dünyanın en çok yağış alan yerleri sıralaması

Sıralama Şehir / Yer Ülke Yıllık Yağış Miktarı ( mm)
1 Çerapunçi Hindistan 12.000
2 Kauai – Hawai ABD 11.455
3 Debungia Kamerun 10.160
4 Chaco Kolombiya 8.992
4 Greytown Nikaragua 6.590
7 Ben Newis İskoçya 4.000
3 Freetown Sierra Leonne 3.480
8 Pontiak Endonezya 3.205
9 Cayenne Fransız Guyanası 3.100
10 Librevil Gana 2.480


Dünyanın En Yağmurlu Bölgesi Meghalaya’dan Görüntüler…

Fotoğraf sanatçısı Amos Chapple, dünyanın en yağışlı yeri olan Meghalaya’ya yaptığı gezinin ardından birbirinden güzel fotoğraflar ile bu bölgenin güzelliklerini ve sırlarını gözler önüne serdi.


Hafta içi her sabah Nongsohphan kasabasında bulunan RCLP okulunun öğrencileri, kauçuk ağacının kökleri ile meydana gelmiş doğal köprüyü kullanarak okula gidiyor.

Dünyanın en çok yağış alan yeri Mawsynram kasabasının uzaktan görünümü…

Mawsynram yakınlarında bulunan bir meteroloji istasyonu…

KNUPS olarak bilinen geleneksel Khasi şemsiyeleri… Bambu ve muz yapraklarından üretilen bu şemsiyeler oldukça meşhur çünkü bu şemsiyeyi kullanırken, işçiler iki elleriyle de çalışabiliyor ve yağmur fırtınası altında çalışırken ayakta kalabiliyorlar.

Mawsynram kasabasının girişi…

Mawsynram’ın aşağısında kalan vadide bulunan Nongriat köyü, ‘yaşayan köprü’ olarak bilinen doğal yapıların en sık rastlandığı bölge…

Gelen Aramalar: en çok yağış alan ülke, en çok yağış alan yerler, dünyanın en çok yağmur alan bölgesi, Hep yamur yagan ülke, türkiyenin en cok yağış alan yerleri
  • Onur Tekin
    2 sene önce

    Sanırım dünyanın en yağışlı yeri samsun. kaç gündür yağmur yağıyor güneşe hasret kaldık 🙁

    11
    yorum beğen