İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İnanılmaz ama gerçek! Kırbaç Kasırgası Ege ve Marmara’yı Vurabilir!

İnanılmaz ama gerçek! Kırbaç Kasırgası Ege ve Marmara’yı Vurabilir!
14
+ - 1

TÜRKİYE’NİN İLK KASIRGASI “KIRBAÇ” GELEBİLİR!

Akdeniz ve Ege’de görülmemiş meteorolojik hareketlilik yaşanıyor. Tahmin modellerine göre İyon Denizi üzerinde hafta sonu kasırga (Akdeniz’deki ismiyle tropikal medicane) oluşacak. 28 Eylül Cuma günü sürekli rüzgarlarla birlikte İyon Denizi üzerinde güçlenecek olan kırbaç kasırgası 29 Eylül Cumartesi gününden itibaren Yunanistan’ın güneyinde bulunan Mora Yarımadası üzerinden Ege Bölgesi’ne doğru hareket edecek.  Kırbaç kasırgasının 30 Eylül Pazar günü  Kıyı Ege’de rotası tam belli olmamakla birlikte Çanakkale, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla arasından kıyı şeridinden giriş yapması bekleniyor. Kırbaç kasırgası sürekli esen rüzgar ile (saatteki hızı 100 kilometre ve 200 kilometre arası) İyon Denizi’nden Ege – Akdeniz’e doğru hareket ederek etkisini gösterecek. Büyük tehlike içeren kırbaç kasırgası; kuvvetli rüzgarları, aşırı yağmurları ve Ege ile Akdeniz’de beklenen dalga yüksekliği ile Cumartesi Yunanistan’ın güney kıyılarında; Pazar ve Pazartesi ise Türkiye’nin Ege kıyılarında büyük risk taşımaktadır!

KIRBAÇ KASIRGASI DAHA DA KUVVETLENEBİLİR!

0z361Y İnanılmaz ama gerçek! Kırbaç Kasırgası Ege ve Marmara'yı Vurabilir! Haberler

Kırbaç kasırgasının rotası tam belli olmamakla birlikte tahmin modellerinde ağırlıklı Yunanistan’ın güneyinde bulunan Mora Yarımadası üzerinden Ege Bölgesi gözükmektedir. Ancak bazı tahmin modelleri kırbaç kasırgasının etkilerini Türkiye için daha da kuvvetlendirerek Mora yarımadası ile Girit adası arasındaki bölgeden gireceğini, bu şekilde Yunanistan’da kara ile temas etmeden doğrudan Türkiye sahillerine 2. kategoride bir kasırga olarak gelebileceğine dikkat çekiyor.

“KIRBAÇ” İLE AŞIRI YAĞIŞ VE RÜZGARA DİKKAT!

izmir-de-ruzgar-durumu İnanılmaz ama gerçek! Kırbaç Kasırgası Ege ve Marmara'yı Vurabilir! Haberler

Kırbaç kasırgasının İyon Denizi üzerinden hareket ederek Kıyı Ege sahiline girmesi bekleniyor. Şayet tahmin modellerinde beklenen tablo gerçekleşirse Kıyı Ege sahil şeridinde çok kuvvetli rüzgarların yanında aşırı yağış da görülecek. İzmir gibi birçok Kıyı Ege sahil şeridinde birkaç saat içerisinde metrekareye yer yer 100 kilogram ve üzeri yağış düşebilir. Muhtemel aşırı yağış sebebiyle sahil şeridinde yer alan şehirlerde kara ile deniz birleşmeleri yaşanabilir. Ayrıca Kırbaç kasırgası İzmir’de bofor rüzgar ıskalasında son ölçek olan 12 bofor kuvvetinde (115-140 km/sa) rüzgara neden olabilir.

KIRBAÇ KASIRGASININ ETKİLERİ MARMARA’DA DA GÖRÜLEBİLİR!

X6Z16D İnanılmaz ama gerçek! Kırbaç Kasırgası Ege ve Marmara'yı Vurabilir! Haberler

Kırbaç kasırgası, Yunanistan’ın güneyinde bulunan Mora Yarımadası üzerinden Ege Bölgesi’ne doğru hareket ederek, Türkiye’de Kıyı Ege ile Marmara Bölgesi’nde aşırı yağışlara neden olabilir. Tahmin modellerine göre 30 Eylül Pazar ve 1 Ekim Pazartesi günleri Kıyı Ege ile Marmara Bölgesi’nde kısa süre içerisinde yer yer 100 kilogram ve üzeri yağış düşecek. Tahminlerdeki bu yağış miktarı kuvvetli rüzgarın yanında birçok şehirde sel ve su baskınlarına neden olabilir. Kasırganın fırtınanın yanında nasıl yağış bıraktığı yukarıdaki animasyonda çok net belli olmaktadır.

Kasırganın muhtemel rotası (sosyal medya paylaşımımız):

https://twitter.com/HavaForum/status/1044907296915116033

Not: Haber içeriklerini kaynak göstermeksizin paylaşmayınız.

windows 10 home

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

    Lütfen tarihleri düzeltiniz.28,29 30 eylülden bahsediyorsunuz . Sitenizle ilk defa tanışıyorum ancak biraz daha özen ve dikkat lütfen.sonra yorumlariniz havada kalir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.