İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sözlük

Graupel Yağış Nedir?

Graupel Yağış Nedir?
15
+ - 6

Bulgur Yağışı Nedir ?

Graupel buzdan oluşan ve çapı yaklaşık 2-5 mm olan beyaz renkli bir yağış türüdür. “Graupel” kelimesi Almanca’dan gelir. Graupel yağışına İngilizce’de “Soft Hail” da denir, hatta bazen görüntüsü nedeniyle dolu ile karıştırılır. Halk dilinde ise “Kuzu dişi” veya “Bulgur” denir.

Nimbostratus gibi yatay gelişen bulutlarda görülmez. Çünkü oluşumu için konveksiyon gereklidir. Bu özelliği nedeniyle daha çok dolu yağışına benzer. Zaman zaman gök gürültüleriyle birlikte görülebilir. Graupel yağışı genellikle denize yakın yerlerde olur. Özellikle yukarı seviyelerin soğuk, denizlerin sıcak olduğu Aralık ayında sık görülür Yukarı seviyelerin soğuk, denizlerin sıcak olduğu 11 Aralık 2013 tarihinde Galatasaray-Juventus maçının iptal edilmesine yol açmıştır. İlgili konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Graupel Yağışı Nasıl Oluşur?

Suyun donması için sıcaklığının 0 derece ve altında olması yeterli değildir. Su bir çekirdek etrafında donabilir. Bu çekirdek çoğu zaman havadaki tozdur. Eğer havada toz hiç yoksa su -40 derecede bile donmayabilir ve sıvı kalabilir. Suyun bu haline “supercooled” denir. Supercooled su damlacıkları havadaki kar kristallerinin üstüne yapışır ve yapıştığı anda donar. Kristaller gittikçe büyür ve “Buzla kaplı kar tanesi” haline gelir.

Nasıl Tahmin Edilir?

Tahmini yapılan yerde havadan daha sıcak bir denizin olması neredeyse şarttır. Dikey bulut gelişimine yetecek düzeyde konveksiyon kesinlikle gereklidir. 500-1000 hPa Thickness değeri 5,400 gpm veya daha düşük olmalıdır. Donma seviyesi 850 hPa seviyesinden yukarıda olmamalıdır. Yer seviyesi en fazla 7 derece olmalıdır, üstünde olması erimeye neden olur. Dolu tahmininde de olduğu gibi nem çok olmamalıdır, erimeye neden olabilir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. ilk defa böyle bir şey duydum. teşekkürler.

 2. Bu konu sayesinde Graupel Yağışın ne olduğunu öğrendim teşekkürler.

Yapılan Yorumlar
 1. Graupel Yağışı çok güzel açıklamışsın ellerine sağlk

 2. Bu konu sayesinde Graupel Yağışın ne olduğunu öğrendim teşekkürler.

 3. Çok bilgilendirici olmuş teşekkürler 🙂

 4. ilk defa böyle bir şey duydum. teşekkürler.

 5. Teşekkürler…

 6. 3 sene önce

  Graupel (Kar Paleti) yere düştüğünde zıplamaz. Sağanak yağış ile yere düşer ve rengi süt beyazımsıdır. Kırıldığında içerisinden küçük Burgul tanesi çıkar. Burgul (Doğru yazılışı budur) yere düştüğünde zıplar. Kar paletinden daha küçük yapılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.