İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yurdun Doğusunda Sıcaklık Rekoru!

Yurdun Doğusunda Sıcaklık Rekoru!
5
+ - 0

Doğu bölgeler sıcaktan kavruluyor. Termometrelerde göstergeler son kademelere dayandı. Sıcaklık rekorları kırıldı!

Yurdumuz bu yıl, küresel ısınmanın etkilerinin en belirgin hissedildiği bir temmuz ayını yaşadı. Meteorolojik açıdan ya çok sıcak hava olaylarıyla ya da çok sert hava olaylarıyla karşılaşıldı. Benzer meteorolojik hadiseler Ağustos ayında da sürüyor. Doğu bölgelerde yer alan birçok şehirde sıcaklık rekoru kırıldı.

SICAKLIK REKORLARI KIRILDI!

eyyamibahur Yurdun Doğusunda Sıcaklık Rekoru! Haberler

Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren yurdumuz Basra kökenli sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. Tüm yurtta sıcaklıklar mevsim normalleri üzerine çıktı. Bu sıcak havadan en çok etkilenen bölgeler Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz’in iç kesimleri oldu. Bu bölgelerimizde yer alan şehirlerden; Şırnak 47 derece, Şanlurfa 46 derece, Diyarbakır 46 derece, Elazığ 45 derece, Mardin 45 derece, Gaziantep 44 derece, Gümüşhane 41 derece, Tunceli 41 derece, Erzincan 40 derece derece ile yurt genelinde bugünün (02.08.2017) en sıcak yerlerinden oldu. Aynı zamanda Gümüşhane’de 40.2 derece ile tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı.

AFRİKA SICAKLARI GELİYOR!

agustos-ayi-nasil-gececek Yurdun Doğusunda Sıcaklık Rekoru! Haberler

Yaşanan bu sıcakların üzerine Ağustos ayının ilk haftasından sonra yurdumuzun Afrika sıcaklarının etkisi altına girmesi tahmin ediliyor. 7-11 Ağustos tarihleri arasında etkili olması beklenen Afrika sıcaklıklarına Marmara ve Karadeniz’de deniz üzerinden esecek rüzgarın taşıyacağı nemli hava da eşlik edecek. Hem sıcak hava şartlarının hem de nemli hava şartlarının birlikte oluşmasıyla birçok şehirde bunaltıcı günler yaşanacak. Özellikle İstanbul gibi kıyı şehirlerde gece saatlerinde nem oranının zirveye ulaşmasıyla birlikte hissedilen sıcaklıklar yüksek değerlerde olacak, insanlar için son derece bunaltıcı bir hava yaşanacak. Hava Forum tahminlere göre, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde hissedilen sıcaklıklar 45-50 dereceye yaklaşacak.

İlgili diğer haberimiz: Ağustos nasıl geçecek?

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap