Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Halo (hale) Nedir? Nasıl Oluşur?

 Halo (hale) Nedir? Nasıl Oluşur?
Okunuyor Halo (hale) Nedir? Nasıl Oluşur?

Halo Nedir? Hale Nedir? Ayla Nedir? Güneş Aylası ve Ay Aylası

Çoğu insan güneşin etrafında ya da ayın etrafında halka oluşumuna ender denk gelmiş olup dikkat etmez ya da hiç karşılaşmamıştır. Bu yazıdan sonra güneş etrafında halka gördüğünüzde bunun bir “halo” olduğunu artık bilebileceksiniz… Güneşin etrafında oluşan bir ışık halkası veya daire biçimi bilim adamları tarafından halo, türkçe ismiyle hale veya ayla olarak isimlendirilir. İnsanlar tarih boyunca güneşin etrafında oluşan bu halka şeklindeki görüntünün ne olduğunu merak etmişlerdir, bilimin gelişmesiyle birlikte bu ihtiyaç giderilmiştir. Peki bu haloyu yani haleyi oluşturan şey nedir? Halo nasıl oluşur? (Hale nasıl oluşur?)

Tarihte eski inanışlara göre güneşin etrafında oluşan halka olan halo (hale) yağmurun habercisidir. İlgili bu inanışta birden fazla kez yağmur habercisi olgusu gerçekleşmiştir. Meteoroloji biliminde de zaten yüksek bulutlar genellikle fırtına öncesinde gelir, bir nebze bu eski anlayışı doğrular niteliktedir. Halo (hale) oluşumunda gökyüzü az bulutlu ve açıktır. Gökyüzünde onlarca kilometre sürüklenen ince buz bulutları hale oluşumunun göstergesidir.  İngilizce ismiyle “halo clouds” yani halo (hale) bulutları olarak da isimlendirilir. Bu ince ama büyük bulutlar milyonlarca küçük buz kristalleri barındırır. İşte o gördüğümüz halo (hale) dairesi, güneşten gelen ışıkların buz kristallerine çarparak kırılarak yansıması sonucunda oluşur. Mucizevi bir şekilde güneş ile gözlerimiz arasında ayna görevi gören küçük buz kristalleri uygun açı ile güneşten çıkan ışının gözümüze ulaşmasını sağlar. Benzer şekilde gökkuşağındaki gibi güneşin etrafındaki halo (hale) oluşumu da bulunulan yere göre değişiklik gösterir. Nasıl ki gökkuşağı konumdan konuma görünümü farklılık gösteriyorsa, halo dairesi de yere göre farklı gözükebilmektedir.

Ay Aylası

Halo (hale) yalnızca güneş etrafında oluşmamaktadır. Halo dairesi ay etrafında da oluşabilmektedir. Bunlara “moon halo” yani ay halesi denilmektedir. Ay ışığı çok parlak olmadığı için, ay üzerindeki halo (hale) daireileri çoğunlukla renksizdir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Murat
  Murat
  ziyaretci
  4 sene önce

  Eskiye dayanan bir hikayesi olması garip. Bazen ayın çok yoğun olduğü zamanlarda görmemiz mümkün oluyor. Yazı için teşekkürler.

  Cevapla
  11
Giriş Yap
Yazı Ekle