İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ve Hasretle Beklenen Kar Geliyor! İşte Ayrıntılar…

Ve Hasretle Beklenen Kar Geliyor! İşte Ayrıntılar…
+ - 1

Önce Bol Yağmur, Sonra 2 Dalgadan Oluşan Kar Yağışı Var…

Yurdumuz uzun süredir hasret kaldığı soğuk ve kar yağışlı havaya Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile kavuşuyor. 12 Ocak Salı günü yurdun büyük bir kısmında lodos ile birlikte yağmur bekleniyor. Yağmur özellikle batı bölgelerde kuvvetli sağanak şeklinde görülecek. Kurak dönemde bu yağışlar barajlara adeta ilaç gibi gelecek. Tahminlere göre; Salı ve Çarşamba lodosla birlikte ılık ve yağışlı hava beklenirken, Perşembe ilk saatlerden itibaren Trakya’dan başlayarak hava sıcaklıklarında düşüş başlayacak. Hava sıcaklıklarındaki düşüşle birlikte Perşembe gününden itibaren Trakya’da yağışlar karla karışık yağmur ve yükseklerde kara dönüşecek.  Soğuk ve kar yağışlı hava ilerleyen saatlerde İstanbul’a ve Marmara Bölgesi geneline yayılacak.

İstanbul’da Asıl Kar Pazar Günü…

İstanbulluların merakla beklediği kar yağışı, tahminlere göre ilk aşamada yüksek kesimlerden başlayarak sulu kar şeklinde Perşembe akşam saatlerinde başlayacak. Ancak meteorolojik modellere göre bu kar yağışının yalnızca yüksek kesimlerde görülmesi, şehir merkezinde ağırlıklı yağmur ve karla karışık yağmur görülmesi tahmin ediliyor. Perşembe gecesi ile Cuma günü ise şehir merkezinde de ara ara kar yağışları görülebilir.

istanbulda-kar-ne-zaman-yagacak Ve Hasretle Beklenen Kar Geliyor! İşte Ayrıntılar... Haberler

Soğuk Hava Dalgası 2 Kısımdan Oluşuyor

Soğuk hava dalgasının ilk kısmının 14-15 Ocak tarihlerinde, ikinci kısmının ise 17-20 Ocak tarihleri arasında etkili olması bekleniyor. Megakent İstanbul da dahil olmak üzere Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi’nde şehir merkezlerinin tamamında beyaz örtü oluşturabilecek kar yağışının ikinci kısımda yani 17-20 Ocak tarihleri arasında gerçekleşmesi tahmin ediliyor. İstanbul’da özellikle 16 Ocak Cumartesi gecesi geç saatlerden itibaren soğuk havanın şiddetini arttırmasına paralel başlaması beklenen kuvvetli kar yağışlarının Pazar, Pazartesi ve Salı günleri de devam etmesiyle şehir merkezinde 4-15 santimetre, yüksek kesimlerde ise 15-25 santimetre arasında kar örtüsü oluşturması bekleniyor. Megakent İstanbul’da Pazar, Pazartesi ve Salı günleri gündüz sıcaklıklarının 0 ve 2 derecelerde; gece sıcaklıklarının ise -1 ve -4 derece arasında seyretmesi tahmin ediliyor.

Deniz Efekti Kar Yağışları Oluşabilir

İstanbul ve çevresinde, deniz suyunun da sıcak oluşundan kaynaklı deniz efekti kar olarak adlandırılan yağış türü oluşabilir. Deniz Efekti Kar (Sea Effect Snow)en basit tanımıyla; bu yağışlar sinoptik bir siklon geçtikten sonra, akabindeki kuzeyli akımlar kutupsal soğuk hava kütlesini, kendisine göre sıcak olan deniz veya göl geçmesiyle, ısı ve nem kazanmasıyla ortaya çıkan kararsızlık sonucuda oluşurlar.

deniz-efekti-kar1 Ve Hasretle Beklenen Kar Geliyor! İşte Ayrıntılar... Haberler

Soğuk Hava Uzun Soluklu…

Balkanlar üzerinden yurdumuzu etkilemesi beklenen soğuk ve yağışlı hava yaklaşık batısından doğusuna yurdun büyük bir kesiminde kar yağışına neden olacak. Soğuk hava dalgasının yaklaşık 9 gün boyunca yurdumuzda kalması, yağış açısından verimli bir 9 günün geçmesi tahmin ediliyor. Bu süreçte yurdun dört bir yanından bolca beyaz örtü manzarasıyla karşılaşacağız.

İzmirli Kar Severler Heyecanlı…

Soğuk hava dalgası o kadar geniş alanda etkili olması bekleniyor ki, İzmir’de de Cuma ve Salı arasında gece ve sabah ilk saatlerde olmak üzere karla karışık yağmur görülebilir. Yüksek kesimlerde ise doğrudan kar gözlemlenebilir.

Soğuk hava dalgasının uzun soluklu olması, tahminlerin değişim ihtimali göz önünde tutularak bu sürecin yakından takip edilmesi, güncel uyarıların dikkate alınması tavsiye edilir.

https://twitter.com/HavaForum/status/1349063036984827909

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu yıl kar yağmalı,bu sene de yağmazsa vay halimize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.