Web
Analytics

Hava Forum 2020-2021 Kış Tahmini

 Hava Forum 2020-2021 Kış Tahmini
Okunuyor Hava Forum 2020-2021 Kış Tahmini

Bu Kış Nasıl Geçecek? İşte tahminler…

Uzun vade tahminlerimize göre ülkemizde bu kış genel olarak mevsim normalleri altında sıcaklıklar yani daha soğuk bir kış bekleniyor. Yurdun kuzey kesimlerinde mevsim normallerinde yağış beklenirken, ağırlıklı iç ve doğu bölgelerimizin büyük kısmında mevsim normalleri altında yağış bekleniyor.  İşte 2020-2021 kış tahminleri…

Güçlü La Nina Var…

Dünya iklimine yön çizen en önemli parametrelerden biri okyanus suyu sıcaklıklarıdır. Son verilere göre,  La Nina önümüzdeki kış aylarına damga vuracak en önemli etmen olarak gözüküyor. CFS verilerine göre son 30-40 yılın en soğuk La Nina dönemi olabilir. Geçmiş istatistiklere bakıldığında hafif La Nina olan dönemlerde yurdumuzda kar yağışlarının da olduğu “kış gibi bir kış” görülmüştür. Ancak La Nina değerlendirmesi tek başına kış tahmini için yeterli değildir.

La Nina olan dönemlerde yağışlarda genel olarak azalma, sıcaklıklarda ise daha çok mevsim normalleri altında kalma durumu gözükmektedir. Ülkemiz için de bu durum hemen hemen benzer şekilde geçerlidir. Küresel iklim değişikliği sebebiyle son yıllarda ülkemiz gerek yaz mevsimini gerekse kış mevsimini sıcaklıklar açısından genel olarak mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar kapatmaktadır. Güçlü La Nina sebebiyle bu yıl geçmiş yıllara göre ters bir durumun yaşanma ihtimali yüksek gözüküyor. Bu sebepten dolayı Türkiye geneli, bu kış mevsimini sıcaklıklar açısından mevsim normallerinin altındaki sıcaklıklarla bitirebilir. Yağışlar açısından değerlendirme yapıldığında ise, güçlü La Nina dönemlerinde genel olarak yağışlı gün sayısının azaldığı söylenebilir. İç ve doğu bölgelerimizde bu süreçte daha fazla sisli, puslu, ayazlı günlerin yaşanacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Bu Kış Kar Açısından Şanslı…

İstanbul’da son 3 kıştır devam eden mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, bu kış yerini soğuk ve kar yağışlarının olduğu bir kışa bırakabilir. İstanbul’da hem Balkanlar üzerinden hem de Kırım üzerinden kar yağışlı soğuk hava atakları bekleniyor. Kar bekleyen İstanbullular bu sene şanslı gözüküyor. İstanbullular bu kış sezonunu mevsim normalleri altındaki sıcaklıklarla geçirebilir. Yağış açısından ise mevsim normallerinde yağış bekleniyor.

İç ve Doğu Bölgeler Çok Soğuk!

Kış tahminlerine göre, iç ve doğu bölgelerde sıcaklıklar mevsim normalleri altında seyredecek. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde aşırı soğuk havalar yaşanabilir. Ocak ayından itibaren İç ve Doğu bölgelerimize gelmesi muhtemel yağışların büyük bir kısmının kar şeklinde düşmesi tahmin ediliyor. Tahminlere göre, iç ve doğu bölgeler kış mevsimini, mevsim normalleri altındaki sıcaklık ve yağışlı bir süreç ile geçirecek.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
4
 • Selim
  Selim
  ziyaretci
  1 sene önce

  Kış tahmininizde hep kışın 2. yarısı diyordunuz şu kar yağarsa hafta sonu helal 😀

  Cevapla
  38
 • Ahmet
  Ahmet
  ziyaretci
  1 sene önce

  bu kış günlerinde dışarıda kalan vatandaşlarımıza üzülsekte ama bu karyağışına istanbullu olarak ihtiyacımız var Allah izin verirse tabi inşallah

  Cevapla
  41
 • Uğur
  Uğur
  ziyaretci
  1 sene önce

  Normalin altında sıcaklık sevindirse de, normalin altında yağış hayal kırıklığına uğrattı.

  Cevapla
  41
 • Fahri Ergün
  Fahri Ergün
  ziyaretci
  1 sene önce

  Dediğin çıktığı için çok mutluyum. Teşekkürler hava forum.

  Cevapla
  59
Giriş Yap
Yazı Ekle