1. Ana Sayfa
  2. Nem ve Hissedilen Sıcaklık Hesaplayıcı

Nem ve Hissedilen Sıcaklık Hesaplayıcı

Nem ve Hissedilen Sıcaklık Hesaplayıcı

Nem ile Hissedilen Sıcaklık, Hissedilen Sıcaklık Hesaplama, Hissedilen Sıcaklık Hesaplayıcısı, Hissedilen Sıcaklık Hesaplama Formulü

Hissedilen sıcaklık nasıl hesaplanır? Nemin hissedilen sıcaklığa etkisi nedir? Nem ile hissedilen sıcaklık ilişkisi ve hissedilen sıcaklık hesaplaması ile ilgili bilgiler bu sayfamızda yer almaktadır.

Hissedilen Sıcaklık Nedir? Hissedilen sıcaklık, termometrenin ölçtüğü somut fiziksel hava sıcaklığından farklı olarak, insan vücudunun hissetmiş olduğu, algılamış olduğu sıcaklık değeridir. Bu sıcaklık değeri kişiden kişiye değişim gösterebilmekle birlikte uluslararası meteoroloji örgütlerince ortalama bir değer esas alınmış ve tüm hissedilen sıcaklık değerleri bu esasa göre hesaplanmaktadır. Hissedilen sıcaklık hesaplamasında nem oranı önem taşımaktadır. Yaz aylarında nem oranı, kış aylarında ise rüzgar etkisi hissedilen sıcaklıkta belirleyici unsurdur. Örneğin, yaz mevsiminde İstanbul halkı 33-34 derecelik bir sıcaklıkla birlikte %55-60 civarındaki nem oranının etkisiyle 40 derece civarında sıcaklık hissetmektedirler. Görüldüğü üzere nem etkisiyle 33-34 derecelik sıcaklık çok daha bunaltıcı seviyelerde hissedilmektedir. Hissedilen sıcaklık hesaplayıcısı aşağıda yer almaktadır.

Not: Sıcaklığın 27 derece veya nemin %40’ın altında olduğu durumlarda hissedilen sıcaklık değeri hesaplanamaz. Bu değerler dışında yapılacak hesaplama değer dışıdır.

Hissedilen Sıcaklık Nasıl Hesaplanır
nem-hissedilen-sicaklik-hesaplayicisi Nem ve Hissedilen Sıcaklık Hesaplayıcı

Nem ve sıcaklık ilişkisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

nem-orani-hissedilen-sicaklik-etkisi Nem ve Hissedilen Sıcaklık Hesaplayıcı

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Çok yararlı olmuş Nem ile sıcaklık hesaplama olayı mükemmel

  2. Hayatımda gördüğüm en pratik ve yararlı site

  3. 10 ay önce

    Hep merak ederdim… hissedilen sıcaklık nedir.. neye göre ve nasıl hesaplanır diye . nihayet öğrendim.. teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.