İlginizi Çekebilir
pioggia_vetro Nem Nedir? Sözlük
  1. Ana Sayfa
  2. Sözlük

Hurricane (Kasırga) ile Medicane (Tropikal Depresyon) Farkı Nedir?

Hurricane (Kasırga) ile Medicane (Tropikal Depresyon) Farkı Nedir?
4
+ - 0

Kasırga ile Medicane Arasındaki Fark

Hurricane, türkçe telaffuzuyla harikeyn yani kasırgalar çok güçlü rüzgarlardır. Medicane ise”Mediterranean” ve “hurricanes” kelimelerin birleşiminden oluşmaktadır. Medicane bir anlamda içeriğinde hurricane yani kasırgayı da barındırmaktadır. Kasırga ile medicane arasındaki çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Başta deniz suyu sıcaklığı, rüzgarın şiddeti gibi faktörler kasırga ile medicane farkını ortaya koymaktadır. İşte aralarındaki farklılıklar…

  • Kasırga saatteki hızı 118 kilometreden fazla olan ve bofor rüzgar çizelgesinde kuvveti 12 ile gösterilen rüzgardır. Medicane (tropikal fırtına-depresyon) ise saatteki hızı 90 kilometreden fazla olup 140 kilometreden az olan ve bofor rüzgar çizelgesinde kuvveti 10-12 arasında kuvvetle gösterilen rüzgardır. Medicane hızı 118 kilometre hızı geçiyorsa İyon ya da Akdeniz Kasırgası olarak da isimlendirilmektedir.
  • Kasırgaların etki alanı ve genişlikleri genellikle 300 km ile 1.250 km arasında olurken, medicane yani tropikal depresyonların etki alanı ve genişlikleri ise genellikle 80 km ile 350 km arasında olmaktadır.
  • Kasırgalar 26 dereceden sıcak deniz suyu üzerinde oluşabilirken medicane yani tropikal depresyonlar ise 19 dereceden sıcak deniz suyu üzerinde oluşabilmektedir.
  • Kasırgalar genellikle yaz mevsiminin sonuna doğru oluşur. Medicane yani tropikal depresyonlar ise kış mevsimine geçişte ve ağırlıklı sonbahar mevsiminde oluşur.
  • Kasırgalarda fırtınalar genellikle doğudan batıya doğru eserken medicane yani tropikal depresyonlarda ise fırtınalar genellikle batıdan doğuya doğru hareket eder

hurricane-kasirga-medicane-farki Hurricane (Kasırga) ile Medicane (Tropikal Depresyon) Farkı Nedir? Sözlük

 

coreldraw key satın al

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap