İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İklim değişikliğinin fayda sağlayacağı tek yer

İklim değişikliğinin fayda sağlayacağı tek yer
6
+ - 0

İklim değişikliği seviyesini arttırdıkça dünya için daha korkutucu hale geliyor. Rus bilim insanları  iklim değişikliğinin hava sıcaklıklarını arttırması nedeniyle, Sibirya’nın gelecekte daha fazla yerleşime açık ve tarıma daha elverişli olabileceğini belirtti.

Sukaçev Orman Enstitüsü’nden bilim insanlarının Japonya’da katıldığı bir konferansta, iklim değişikliğinin Sibirya toprakları üzerinde yaratabileceği etkiler ve faydalar anlatıldı. 

100 Sibirya hava istasyonun verilerine dayanılarak yürütülen araştırmanın anlatıldığı konferansın ardından Eos gazetesine konuşan Dr. Yelena Parfenova, bu faydalar arasında daha ılıman hava koşulları, donmuş toprakların azalması ve tarımda büyüme gibi faktörlerin sayılabileceğini aktardı.

‘PİRİNÇ YETİŞTİRİLEBİLİR’

Parfenova “21. yüzyılın sonlarında Sibirya’nın orta bölgelerinde tarıma elverişli bölgeler oluşabilir. Toprakta tarım için engel teşkil eden koşullar iklim değişikliğiyle azalacak ve daha ılıman iklim pirinç, fasulye ve Avrupa’daki üzümlerden yetiştirilmesi olanağını yaratabilir” dedi.

‘NÜFUS ARTIŞI YAŞANABİLİR’

Parfenova ayrıca “Nüfusta 3 katı artış gözlenebilir. Bu yalnızca potansiyel. Bu insanların Sibirya’ya gitmesinin gerekeceği anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki donmuş toprakların tamamen bataklık haline gelebileceğini de belirten Parfenova, hava sıcaklıklarının artışı kışların şimdiki kadar sert geçmeyeceğini ifade etti.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap