Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

İklim Tipleri Nelerdir?

 İklim Tipleri Nelerdir?
Okunuyor İklim Tipleri Nelerdir?

Yeryüzündeki Başlıca İklim Tipleri

Yeryüzündeki iklim türleri nelerdir? Yeryüzünde görülen iklim çeşitleri nelerdir? İşte iklim tipleri

SICAK İKLİMLER

1. Ekvatoral İklim

Ekvator çevresinde, 0° – 810° Kuzey ve Güney enlemleri arasında görülür. Ekvatoral iklimde yıllık ortalama sıcaklık 25°C dolayındadır.

Ekvatoral iklimde yıllık sıcaklık farkı 2 – 3°C yi geçmez. Yıllık yağış miktarı 2000 mm den fazladır. Her mevsim yağışlı olmakla birlikte, ekinoks tarihlerinde yağış maksimum düzeye erişir. Tabii bitki örtüsü oldukça gür ve geniş yapraklı ormanlardır.

Ekvatoral iklim, Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır.

2. Tropikal İklim (Subtropikal – Savan)

10° – 20° Kuzey ve Güney enlemleri arasında ve 0° – 10° enlemlerinde 1000 m. den sonra görülür. Tropikal iklim veya subtropikal iklim ya da savan iklim ekvatoral kuşak ile çöller arasında bir geçiş iklimidir.

Yıllık ortalama sıcaklık 20 °C dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı 4 – 5 °C dir. Yıllık yağış miktarı 1000 – 2000 mm. arasındadır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kışlar kuraktır. Tabii bitki örtüsü yüksek boylu ve gür bitki toplulukları olan savanlardır.

3. Muson İklimi

Muson iklimi, muson rüzgârlarının etki alanlarında görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 15 – 20 °C dir. Yıllık sıcaklık farkı 10 °C civarındadır.

Muson ikliminde, yıllık ortalama yağış 2000 mm. dolayındadır. Yıllık yağışların % 85’i yaz aylarında düşer. Kış mevsimi kurak geçmektedir. Tabii bitki örtüsü kışın yaprağını döken, yazın yeşillenen ormanlardır. Yağışların azaldığı yerlerde ise savanlar görülür.

4. Çöl İklimi (Sıcak ve Kurak İklim)

Çöl iklimi, dönenceler civarında, Asya ve Kuzey Amerika’da karaların iç kısımlarında ve Güney Amerika’da görülür. Bu iklim tipini, yağışların yok denecek kadar az olması belirler. Çöllerdeki nem yetersizliği, günlük sıcaklık farkının büyümesine zemin hazırlamıştır. Günlük sıcaklık farkının 50°C yi bulduğu zamanlar olmaktadır. Yıllık yağış miktarı
100 mm nin altındadır. Yağışlar daha çok sağanak yağmurlar şeklindedir. Tabii bitki örtüsü bazı kurakçıl otlar ve kaktüs bitkileridir.

Afrika’da B. Sahra, Ortadoğu’da Necef, Asya’da Gobi, Taklamakan, Avustralya’da Gobbon ve Gibson, Güney Afrika’da Kalahari ve Namib, Güney Amerika’da Patagonya, Atacama ve Peru yeryüzündeki başlıca çöl alanlarıdır.

ILIMAN İKLİMLER

1. Akdeniz İklimi

Akdeniz iklimi, genel olarak, 30° – 40° enlemleri arasında görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 15 – 20°C dir.

Akdeniz ikliminde yıllık sıcaklık farkı ise 18°C kadardır. Yıllık yağış miktarı 600 – 1000 mm arasında değişir. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın görülür. Karakteristik bitki örtüsü, kızılçam ormanlarının tahrip edilmesiyle ortaya çıkan makilerdir.

Makiler, sürekli yeşil kalabilen, kısa boylu, sert yapraklı, kuraklığa dayanabilen, çalımsı bodur bitkilerdir. Mersin, defne, kocayemiş, zeytin, süpürge çalısı, bodur, ardıç gibi bitkiler başlıca maki türleridir. Akdeniz ikliminde yağışın az çok yeterli olduğu orta yükseklikteki yamaçlarda iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar (Kızılçam, sarıçam, karaçam ormanları gibi) yer alır.

Akdeniz iklimi en belirgin olarak Akdeniz çevresinde görülmekle birlikte, Güney Portekiz, Afrika’nın güneyinde Kap Bölgesi, Avustralya’nın güneybatısı ve güneydoğusu, Orta Şili ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de etkili olmaktadır.
2. Okyanusal İklim

Okyanusal iklim genel olarak, 30° – 60° enlemleri arasında, karaların batı kıyılarında görülür. Yazlar fazla sıcak, kışlar da fazla soğuk olmaz. Yıllık sıcaklık ortalaması 15°C dir. Yıllık sıcaklık farkı 10°C yi bulmaktadır.

Yıllık yağış ortalaması 1500 mm. dir. En fazla yağış sonbaharda görülür. Tabii bitki örtüsü yayvan ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlardır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde çayırlar bulunur.

Okyanusal iklim, Batı Avrupa, Kuzey Amerika’nın kuzeybatısı, Güney Şili, Avustralya’nın kuzeydoğusu ve Yeni Zelanda’da etkili olmaktadır.

3. Karasal İklim

Karasal iklim, genel olarak, 30° – 65° enlemleri arasında, karaların deniz etkisinden uzak iç kısımlarında ve kıtaların doğu kıyılarında görülmektedir. Kışlar çok soğuk geçer ve uzun sürer. Yazlar ise sıcaktır. Karasal iklimde, yıllık sıcaklık ortalaması 0 – 10°C arasında değişir. Yıllık sıcaklık farkı 20 – 40°C dir. Yıllık yağış miktarı 500 – 600 mm dolayındadır.

En fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşer. Kış yağışları daha çok kar şeklindedir. Tabii bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlardır. Yağışın azaldığı kesimlerde de bozkırlar (step) görülür. Sibirya ve Kanada da iğne yapraklı ormanlara tayga ormanları adı verilir. Taygalar, Dünya ormanlarının % 15’ini oluştururlar.

Karasal iklim, Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa’da geniş bir yayılış sahasına sahiptir.
4. Step İklimi (Yarıkurak İklim)

Step iklimi, bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Step iklimlerinde yıllık sıcaklık farkı 15 – 30°C dir.

Step ikliminde yıllık yağış miktarı 300 – 500 mm. dir. Step iklimlerinde en fazla yağış ilkbaharda ve yazın düşmektedir. Tabii bitki örtüsü yağışlı mevsimde yeşeren, kurak mevsimde sararan step (bozkır) tir.

İnsanlar tarafından ağaç kesilerek, yakılarak ormanların ortadan kaldırılması sonucunda oluşan bozkırlara antropojen bozkır denir. Bu tür bozkırlar, ormanların tahrip edilmesi sonucunda ortaya çıktığından yer yer orman ağacı topluluklarına rastlanır.

SOĞUK İKLİMLER

1. Tundra İklimi (Kutupaltı İklimi)

Tundra iklimi genel olarak, 65° – 80° Kuzey enlemleri arasında görülür. Sıcaklığın çok düşük olduğu bir iklim tipidir. Bu iklimde en sıcak ayın ortalaması dahi 10°C yi geçmez. Kışın değerler -30°C ile -40°C ye iner. Tundra ikliminde yıllık sıcaklık farkının 65°C yi bulduğu yerler vardır. Yağışlar ortalama 200 – 250 mm kadardır. En fazla yağış yaz aylarında görülür. Tabii bitki örtüsü çalı, yosun ve yazın yeşeren kurakçıl otlardan oluşan tundralardır.
Tundra iklimi, Avrupa’nın kuzey kıyıları, Kuzey Sibirya, Kuzey Kanada, Grönland Adası kıyıları ve Orta kuşaktaki yüksek dağlarda etkili olmaktadır.

2. Kutup İklimi

Kutup iklimi karlar ve buzullarla kaplı kutup bölgelerinde görülür. Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C nin altındadır. Sıcaklık, çoğu zaman -40°C ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Yağışlar son derece az ve kar şeklindedir. Ortalama yağış 200 mm. civarındadır. Bu iklim tipinde bitki örtüsü yoktur.

Kutup iklimi, Kuzey Kutbu çevresinde Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
22
 • Azra
  Azra
  ziyaretci
  7 ay önce

  Sosyal Bilgiler sınavım için çok yardımcı oldu çok teşekkürler.

  Cevapla
  36
 • Kaanyusufbatan
  Kaanyusufbatan
  ziyaretci
  8 ay önce

  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR YAZI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM .ÇOK BİLGİLENDİRİCİ . EMEĞİ GEÇEN HERKES İÇİN TEŞEKKÜRLER 🙂

  Cevapla
  81
 • arda
  arda
  ziyaretci
  8 ay önce

  Coğrafya 1.dönem proje ödevimi komple burdan aldım çok teşekkürler.

  Cevapla
  83
 • Arda
  Arda
  ziyaretci
  8 ay önce

  Çok iyi olmuş elinize sağlık.Proje ödevim için lazımdı hepsini burdan yazdım teşekkürler.

  Cevapla
  82
 • Sena
  Sena
  ziyaretci
  9 ay önce

  ÇÇok kötüydü

  Cevapla
  94
 • nuryaren
  nuryaren
  ziyaretci
  10 ay önce

  ONLİNE DERSTE GÖRSELLERİN ANLAMINA BAKTIM VE HEPSİ DOĞRUYDU EYW

  Cevapla
  87
 • nisa
  nisa
  ziyaretci
  10 ay önce

  çok uzun kısa yok mu

  Cevapla
  99
 • Nazdar
  Nazdar
  ziyaretci
  10 ay önce

  YYazıcak birşey bulamadım çünkü söyleyeceğim herşeyi yazmışsınız iyi anlamda tabii

  Cevapla
  100
 • anonim
  anonim
  ziyaretci
  1 sene önce

  he bahri he sanki sen çok anlamışsın gibi bide yazıyon ya

  Cevapla
  97
 • anonim
  anonim
  ziyaretci
  1 sene önce

  çok faydalı bir site bence

  Cevapla
  105
 • anonim
  anonim
  ziyaretci
  2 sene önce

  eyw online derste hoca sorarken baktım teşekkürler ^ ^

  Cevapla
  95
 • Elif
  Elif
  ziyaretci
  2 sene önce

  PÖRFEKT|^|

  Cevapla
  101
 • Elif
  Elif
  ziyaretci
  2 sene önce

  Anlayan ölsün aq bune??????

  Cevapla
  100
 • Bahri
  Bahri
  ziyaretci
  2 sene önce

  Anlamayanların kafası hiç çalılmıyor

  Cevapla
  116
 • Elif
  Elif
  ziyaretci
  2 sene önce

  Bu sitenin kaynakçasını yazabilir misiniz?

  Cevapla
  111
 • GERZEK OSMAN
  GERZEK OSMAN
  ziyaretci
  3 sene önce

  anladıysam bi daha gerzek olam

  Cevapla
  114
 • Tuğra
  Tuğra
  ziyaretci
  3 sene önce

  Tşk Sosyal Bilgiler Ödevimi buradan yaptım

  Cevapla
  110
 • Halil
  Halil
  ziyaretci
  3 sene önce

  Çok işime yaradı
  Çok TŞK

  Cevapla
  114
 • fırlama
  fırlama
  ziyaretci
  3 sene önce

  anladıysam arap olayım

  Cevapla
  117
 • alperen svs
  alperen svs
  ziyaretci
  3 sene önce

  kopyayı bu siteden çektim eyw

  Cevapla
  125
 • ahmet
  ahmet
  ziyaretci
  4 sene önce

  çok işime yadı çok teşekkürler

  Cevapla
  127
 • Atakan Yanık
  Atakan Yanık
  ziyaretci
  4 sene önce

  çok işime yaradı çok teşekkürler

  Cevapla
  132
Giriş Yap
Yazı Ekle