İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Aralık 2018)

İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Aralık 2018)
6
+ - 0

 

Ünlü iklim uzmanı Hava Forum’da…

Hava Forum olarak Columbia Üniversitesi İklim Uzmanı Judah L. Cohen ile röportaj gerçekleştirdik. Hava Forum’da yer alan gönüllü meteorolog arkadaşlarımızın hazırladığı soruları meteoroloji alanında ünlü isim İklim Uzmanı Judah L. Cohen’e yönelttik. Bize olumsuz yanıt vermeyip, röportaj teklifimizi kabul edip, sorularımızı cevaplayan Judah L. Cohen ve röportajı gerçekleştiren arkadaşımıza teşekkür ederiz.

1. Stratosferik ısınmanın Doğu Avrupa ve özellikle de Türkiye’yi nasıl etkilemesini bekliyorsunuz?

Stratosferik ısınmanın detayları henüz net değil, ancak Eğer stratosferik polar vortex iki küçük parçaya bölünür ve bu küçük iki parçanın küçüğü Kuzeydoğu Amerika’ya büyük olan parçası ise Batı Asya/Doğu Avrupa’ya giderse; işte o zaman stratosferik ısınma Güneydoğu Avrupa ve Türkiye’ye soğuk havalar getirebilir.

2. Sizce bu ısınmalar önümüzdeki kışlarda daha mı sık olacak?

Ben araştırmalarımda da bu konuyu sıkça tartışıyorum; kutup bölgesindeki ısınma daha fazla ve sık bir şekilde kutup girdabında (polar vortex) bozunmaya yol açacaktır. Hızlanan kutup ısınması hem sonbahar hem de kış mevsiminde daha az deniz buzu olmasına yol açıyor. Özellikle de Barents-Kara denizinde. Bu durum Avrasya kar örtüsünün daha fazla olmasına ve Sibirya yüksek basıncının kuzey-batıya daha fazla genişlemesine sebep oluyor. Kuzey-Batıya fazlaca genişleyen Sibirya yüksek basıncı atmosferin iklimsel geniş ölçekli rüzgarlarını geri yansıtıyor ve bu durum dikey enerji olarak rüzgarların troposferden stratosfere doğru yükselmesine sebep oluyor. Bu dikey enerji transferi arttıkça; stratosferde çok sayıda ısınma yaşanıyor.

ankara-10-gunluk-hava-durumu İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Aralık 2018) Haberler Röportajlar

3. Beklenen Mini buzul çağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu durumun güneş lekelerinin azalması ile bir ilgisi var mı?

Güneş lekeleri benim uzmanlık alanım değil. Ben ihtisasımı yaparken bana mini buz çağlarının güneş lekelerindeki azalma nedeniyle olduğu anlatılırdı. Ancak bu iki durum arasında bir bağlantı olup olmadığını bilmiyorum ama yinede bana mantıklı geliyor.

4. Sizce meterolojik olaylar bir rastlantı mıdır yoksa döngü müdür?

Ben meteorolojik olayların bir rastlantı olduğuna inanmıyorum. Ben meteorolojik olayların fiziksel olaylar olduğuna ve bu sebeplerin birbirine bağlı olduğuna inanıyorum.

istanbul_kar_saat_kacta_yagacak_meteorolojiden_kritik_uyari_1483686726_8833 İklim uzmanı Judah L. Cohen ile özel röportaj (Aralık 2018) Haberler Röportajlar

5. Son olarak, Türkiye’ye ve amatör meteoroloji sevdalılarına nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Bir iş hakkında tutkulu olamanın çok önemli olduğuna ve bunun birçok eksiği gidermede yardımcı olacağına inanıyorum. İklim sistemi anlayışına olan katkılarımın daha akıllı olmam nedeniyle değil; daha tutkulu olmam nedeniyle olduğuna inanıyorum. Bu konuda daha fazla tutkulu katılımcılara ihtiyacımız var.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap