1. Ana Sayfa
  2. İstanbul Genel Değerlendirme – 06.01.2015

İstanbul Genel Değerlendirme – 06.01.2015


İstanbul’da kar yağışları; kuzey kesimleri, boğaz ve çevresi ile Anadolu yakasında ağırlıklı olmak üzere bu akşam ve gece aralıklarla yoğun şekilde görülecek. Özellikle gece saatlerinden itibaren beklediğimiz soğuk hava sisteminin giriş yapmaya başlamasıyla birlikte sıcaklıklar düşüşe geçecek. Gece geç saatlerde (04:00/06:00) il genelinde sıcaklıklar sıfırın altına inecek.Gece saatlerinde kar yağışının şehir genelinde beyaz bir örtü oluşturmasını tahmin ediyoruz. Çarşamba günü ve Perşembe günü gün boyu sıcaklık değerlerinin sıfırın altında olmasından kar örtüsü oluşması çok kolay olacaktır.

Özellikle bu gece saatlerinden sabah saatlerine kadar yağacak yoğun kar geçişleri ve yarın(çarşamba) gün boyu sıcaklıkların sıfırın altında olması dikkate alındığında İstanbul’da okulların çarşamba günü tatil edileceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Soğuk Hava Giriş Animasyonu :

Animasyonda da görüldüğü gibi İstanbul ve çevresine beklenilen sert soğuk gece saatlerinden sonra, sabah saatlerine doğru girmiş oluyor

soguk-girisi İstanbul Genel Değerlendirme - 06.01.2015

İstanbul radarı akşam saatlerinden sonra, gece saatlerinde sert kütlelerle dolacak…

Aşağıdaki radar görüntüleri öğlen saatlerinden alınmıştır.  Daha önce belirttiğimiz gibi daha çok şehrin kuzey ilçeleri, boğaz ve çevresi ile Anadolu yakası ağırlıklı yoğun kar yağışları alacaktır.

radar İstanbul Genel Değerlendirme - 06.01.2015İstanbul ve çevresinin önemli bir nimeti Karadeniz bu sistemde çalışacak…

sea-effect-dek-nasil-olusur İstanbul Genel Değerlendirme - 06.01.2015
İstanbul’da yağışların çoğunluğu yukardaki resimde belirtildiği şekilde oluşacaktır. Karadeniz üzerinden rüzgarla birlikte oluşan sert yağış kütlelerinin özellikle şehrin kuzey ilçeleri, Boğaz ve çevresi ile Anadolu Yakasında sert kar yağışlarına neden olacağını tahmin ediyoruz.

Olası değişimlere karşı forumdan güncel yorumları takip ediniz.

http://www.havaforum.com/index.php

Yorum Yap