İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Etiket Konular

İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak?

İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak?
6
+ - 0

İstanbulluların en çok merak ettikleri arasında “İstanbul’a kar ne zaman yağacak?”, “İstanbul’da ilk kar ne zaman yağacak”, “İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak” gibi sorular örnek gösterilebilir.

Kış mevsimi, İstanbul başta olmak üzere ülkemiz genelinde soğuk havaların etkili olduğu, kar yağışlarının görüldüğü bir mevsimdir. Kış mevsimi takvimsel olarak 1 Aralık tarihinde başlar. Ancak ülkemizin coğrafi konumu ve coğrafi yapısından dolayı kar ne zaman yağacak sorusuna yanıt meteorolojik açıdan farklı olacaktır. Çünkü yükseltisi yüksek doğu bölgelere kış mevsimi batıya göre 1 ay kadar erken gelebilmektedir. Özetle tarih olarak 1 aralık kış başlangıcı kabul edilse de ülkemizin coğrafi özellikleri sebebiyle kış bütün yerlere aynı anda gelmemektedir, bir genelleme yapamamaktayız.

istanbul-kar-ne-zaman-yagacak İstanbul'a ilk kar ne zaman yağacak? Etiket Konular

İstanbul’da kar ne zaman yağacak sorusuna Kasım ayı içerisinde olumsuz yanıt verilebilir. İstanbul’da Kasım ayında kar yağışı yapabilecek düzeyde bir soğuk hava beklenmiyor. Ancak Trakya kesiminde 25-28 Kasım civarı kar yağışı yapabilecek soğuk hava girişi olabilir.  İstanbul’a ilk kar ne zaman yağar sorusuna cevap olarak Aralık ayını gösterebiliriz. Uzun vade tahminlere göre İstanbul’un yüksek kesimlerinde 7-9 Aralık civarı gelmesi muhtemel soğuk hava dalgasıyla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışı görülebilir.  İstanbul’da Kasım ayında kar yağışının görüldüğü yıllar sayılıdır. İstanbul’da kar yağışı genellikle ilk olarak Aralık ayında veya Ocak ayında düşmektedir. İstatiklere göre son yıllarda İstanbul’da ilk kar yağışının görülme tarihi Aralık ayının son günlerine kaymıştır.

istanbul-da-kar-ne-zaman-dusecek İstanbul'a ilk kar ne zaman yağacak? Etiket Konular

İstanbul’da kar ne zaman yağacak sorusu dışında genel olarak bu kış nasıl geçecek sorusunun cevabı da çok merak edilmektedir. Kış tahminlerine bakıldığında bu yıl ülkemizde mevsim normallerinde bir kış bekleniyor. Ancak Marmara, Karadeniz ve çevrelerinde kışın biraz daha sert geçmesi bekleniyor. Özellikle Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz Aralık ortası ile Şubat ortası arasında sık sık çetin kış koşullarının etkisi altına girmesi bekleniyor. Deniz efekti olarak (sea effect) tarif edilen kar yağışlarının İstanbul gibi birçok şehirde etkili olduğu anlarda hayatı olumsuz etkilemesi bekleniyor. Sea effect olarak adlandırılan bu tür kar yağışları aniden çok etkili olduklarından dolayı İstanbul gibi mega şehirlerde hayatı olumsuz derecede etkilemektedir.

 

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap