İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’a Kar Yağacak Mı?

İstanbul’a Kar Yağacak Mı?
+ - 0

İstanbul’da Kar Yağacak Mı? Kar Ne Zaman Başlayacak? İşte Son Tahminler…

Meteorolojik modellerde kafalar karışık, İstanbul’a kar yağacak mı? İşte son raporlar… Yurdumuz 24 Ocak Pazar gününden itibaren kuvvetli sayılabilecek lodos rüzgarıyla birlikte yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor. Lodosla birlikte sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkıyor. İstanbul’da Pazar sabah saatlerinde yağmurun başlaması akşama doğru kesmesi; Pazartesi ilk saatlerden sonra tekrar başlaması bekleniyor. Özellikle Salı öğleden sonra ve Çarşamba gecesi arasında yağışın kuvvetli şekilde görülmesi tahmin ediliyor. Sıcaklıklar Salı akşam saatlerine kadar genel olarak geceleri 9-10 derecelerde, gündüzleri ise 11-13 derece arasında seyredecek. Salı akşamından itibaren ise havanın aniden soğuması, sıcaklıklarda 7-8 derece birden düşüş yaşanması bekleniyor.

Kar Yağma Sınırı Gittikçe Düşecek…

İstanbul’da salı akşamı beklenen ani soğuma ile birlikte kentte kar yağma sınırı da aniden düşüşe geçecek. Kar yağma sınırı, belirli bir rakımın üstünde kar yağışının beklendiğini ifade etmek için kullanılan terimdir. Soğuk hava öncesi 1500 metrelerde olan kar yağma sınırı soğuk havanın giriş yapmasıyla birlikte deniz seviyesine doğru inmeye başlayacak.

Meteorolojik tahmin modellerine göre kar yağma sınırı:

  • 26 Ocak Salı gecesinden itibaren 300-350 metrelere (Aydos, Alemdağ, Kayışdağı v.b. İstanbul’un en yüksek kesimleri),
  • 27 Ocak Çarşamba sabahından itibaren 150-250 metrelere (Çamlıca, Arnavutköy, Başakşehir, Çatalca, Ümraniye, Esenler v.b. yüksek kesimler),
  • 27 Ocak Çarşamba akşamından itibaren 75-150 metrelere (Ataşehir, Beykoz v.b.)
  • 28 Ocak Perşembe ilk saatler itibarıyla ise 50-100 metrelere kadar inecek.

sicaklik-grafigi-istanbul İstanbul'a Kar Yağacak Mı? Haberler Beklenen soğuk hava dalgasının 28 Ocak Perşembe gecesi ve 29 Ocak Çarşamba sabah saatleri itibarıyla İstanbul’dan çekilmeye başlamasıyla kar yağma sınırı tekrar yükselecek ve kar şehir merkezinden uzaklaşacak. Son tahminlere göre 27-28 Ocak Çarşamba ve Perşembe günü şehir merkezinin ve sahil şerinde yer alan ilçelerin yağışın büyük bir kısmını karla karışık yağmur ve yağmur şeklinde alması; Aydos, Alemdağ, Kayışdağı, Çamlıca gibi şehirin yüksek kesimlerinde ise yağışın Salı gecesinden itibaren genellikle kar şeklinde düşmesi, beyaz örtü oluşması, hatta bu noktalarda kar örtüsünün yer yer 5-10 santimetreye kadar çıkması bekleniyor. Bu süreçte kıyı kesimlerden uzaklaştıkça, rakım arttıkça yağmur yerini karla karışık yağmur ve yer yer kara bırakacak. Meteorolojik modellerde gerçekleşecek ufak bir değişiklik ile kar sınırı daha da düşebilir veya şehir merkezinden uzaklaşabilir, bu sebepten dolayı son 24 saate kadar takip edilmesi tavsiye edilir. Forum sayfamızdan bölgesel tahminler başlıklarını takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap