İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da 35 Bin Şimşek ve Yıldırım Bekleniyor!

İstanbul’da 35 Bin Şimşek ve Yıldırım Bekleniyor!
3
+ - 0

İSTANBUL’DA HAREKETLİ 12 SAAT!

Gün boyunca Marmara’da etkili olan ve adeta İstanbul’un etrafını kaplayan binlerce şimşek ve yıldırım aktivitesi akşam saatlerinden itibaren İstanbul’u etkisi altına alacak. İstanbullular özellikle bu gece sağanak yağmur, ani fırtına, gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım hadiseleri gibi şiddetli meteorolojik hadiseler sebebiyle uyumakta zorluk çekecek.

İSTANBUL’DA YAKLAŞIK 35 BİN ŞİMŞEK ÇAKACAK!

son-simsek-yildirim-haritası İstanbul'da 35 Bin Şimşek ve Yıldırım Bekleniyor! Haberler

İstanbul’da bu akşam saatlerine doğru başlaması beklenen yağışlar akşamın ilerleyen saatlerinde (19:00/20:00 sonrası) ve özellikle gece yarısında şiddetlenecek. Meteorolojik açıdan hareketli 12 saat yaşayacak olan İstanbullular akşam ve gece boyunca yaklaşık 35 bin şimşek şimşek ve yüzlerce yıldırım vakıası ile karşılaşacak, çok sayıda gök gürültüsü duyacak. Üst seviye hava kütlesi ile yer sıcaklığı arasındaki farkın çok yüksek seviyelerde seyretmesi ve diğer meteorolojik koşulların birleşmesiyle birlikte özellikle İstanbul’un kuzey ve doğu kesimlerinde (Sarıyer, Beykoz, Şile, Çekmeköy, Ümraniye, Pendik) aşırı yağış (metrekareye 100 kilogram) bekleniyor. Kuvvetli sağanak yağmura ara ara dolu yağışı da eşlik edebilir. Son tahmin modellerine göre mercimek-fındık tanesi arası görülmesi muhtemel dolu yağışlarının yanında yağış anında fırtına ile su hortumu oluşma riski de bulunmaktadır. İstanbul’da Avrupa yakasında metrekareye 40-50 kilogram, Boğaz ve çevresi ile Anadolu yakasında metrekareye 50-100 kilogram arası yağış düşmesi bekleniyor. Tahminlerdeki bu yağış miktarları megakent İstanbul için birçok su baskınlarına ve hatta sel olayları riskini barındırmaktadır.

ELEKTRİK YÜKLÜ BULUTLAR HAVA TRAFİĞİNİ ETKİLEYECEK!

ucak-yildirim-simsek İstanbul'da 35 Bin Şimşek ve Yıldırım Bekleniyor! Haberler

İstanbul’da elektrik yüklü bulutların neden olacağı elektrik fırtınası, binlerce şimşek ve yıldırım ile şiddetli yağış gibi olumsuz koşullar sebebiyle bu akşam ile Cuma öğlen saatleri arasında uçakların iniş ve kalkışlarında aksamaların meydana gelme riski yüksektir. Kümülonimbus (Cb) olarak adlandırılan bu bulutlar dikey olarak gelişerek büyümekte ve konvektif fırtınalara neden olmaktadır. İçlerinde barındırdıkları yoğun oluşumlar ve türbülans nedeniyle bu tür meteorolojik hadiseler hava trafiğini olumsuz etkilemektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”16604″]

 

autocad lt

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap