İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da Kar Bekleniyor…

İstanbul’da Kar Bekleniyor…
6
+ - 1

 

Son meteorolojik verilere ve tahminlere göre İstanbul bu gece geç saatlerden itibaren kar yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Soğuk havanın kente girişiyle birlikte Pazartesi sabah saatlerinde il genelinde sıcaklıklar 0 dereceye yaklaşacak. Kar sağanakları haftanın ilk iş gününde ve ilk saatlerinde İstanbulluları trafikte epey zorlayacak. Bu kar yağışının temel kaynağı geçen günlerde beklenen kar yağışındaki oluşuma ek olarak Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen yağış kütleleri olacak…

KAR SAĞANAKLARI BU GECE BAŞLIYOR…

istanbul-yagis-haritasi-1 İstanbul'da Kar Bekleniyor... Haberler Mega kent İstanbul’da bu gece geç saatlerden itibaren kar yağışı başlıyor. Tahminlere göre kar yağışı özellikle Pazartesi sabah saatlerine doğru daha etkili bir şekilde İstanbul’da görülecek. Karadeniz üzerinden oluşması beklenen yağış kütleleri il genelinde Pazartesi ilk saatler ile öğlen saatleri arasında aralıklarla kar yağışına neden olacak. Pazartesi öğleden sonra zayıflaması ve mola vermesi beklenen kar yağışı, akşam saatlerinden sonra tekrar başlayacak. Pazartesi gecesi ile Salı sabah saatleri arasında sıcaklıkların il genelinde sıfırın altına inmesiyle birlikte buzlanacak zemine kar daha kolay yapışacak. Pazartesi sabah saatlerinde birçok ilçe beyaza bürünecek, kıyı kesimlerde yer alan ilçelerde ise genellikle yağış anında beyaz örtü oluşması bekleniyor. Kar örtüsü eriyen yerlerde Pazartesi gecesi ve Salı sabahı tekrar kar örtüsü oluşacak.

KARADENİZ ÜZERİNDEN ARALIKLARLA KAR YAĞIŞLARI GELECEK…

Ll34zj İstanbul'da Kar Bekleniyor... Haberler İstanbul’da yağışın etkili olması beklenen zaman aralığı iki bölüme ayrılıyor: birinci bölüm Pazartesi sabah erken saatler ile öğlen saatleri arası, ikinci bölüm ise Pazartesi akşam saatleri ile Salı sabah saatleri arası saatleri arası… Bahsedilen bu iki zaman aralığında İstanbul’a Karadeniz üzerinden etkili yağış kütlelerinin gelmesi tahmin ediliyor. Özellikle ikinci bölüm olarak Pazartesi akşam saatleri ile Salı sabah saatleri arasında beklenen yağışların bu kış sezonunun şu zamana kadar görülen en etkili yağışı olması bekleniyor. Yağışlar genellikle “DEK” olarak ifade edilen deniz etkisi kar türünden olacağı için aralıklarla ve yerel olarak görülecek. Bu yağış türünün en önemli özelliği olarak bazı ilçelerde parçalı bulutlu bir hava varken, bazı ilçelerde yoğun kar yağışları görülebilecek. Kar yağışlarına bazı ilçelerde zaman zaman gök gürültüsü de eşlik edebilir.

KAR ANİDEN BASTIRIP ANİ BEYAZLIĞA NEDEN OLACAK…

manset-sablonu-havaforum İstanbul'da Kar Bekleniyor... Haberler Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen yağış kütlelerinin geçiş güzergahında yer alan ilçeler aniden beyaza bürünecek. Ani kar yağışı ve ani beyazlama trafikte geçici olarak aksamalara neden olabilir. Rakımı 80-100 metre ve üzerinde yer alan ilçelerde kalıcı beyaz örtü oluşması daha kolay gerçekleşecek. Kıyı kesimlerde yer alan ilçelerde ise yağış anında beyaz örtü oluşması bekleniyor. Yağışın kestiği anlarda -özellikle Pazartesi günü- kalıcı kar örtüsü beklenmiyor. Ancak Pazartesi gecesi ve Salı sabah saatleri arasında il genelinde sıcaklıkların sıfırın altına inmesi beklendiğinden kalıcı kar örtüsü oluşması daha kolay gerçekleşecek. Kıyı kesimlerde 1-3 santimetre, yüksek kesimlerde ise 8-15 santimetre kar örtüsünün oluşması tahmin ediliyor.  Kar yağışlı kütlelerin Salı öğleden sonra Avrupa yakasını, akşamdan itibaren ise Anadolu yakasını terk etmesi bekleniyor.

Hava Forum – 06.01.2019

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Sizi severek takip ediyoruz.Fakar İstanbul için verilen bu detaylı meteorolojik verileri Ülkenin başka bölgeleri için de verseniz.Doğu karadenize de yağabilir mi mesela.malum Dek yağışları tek umudumuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.