İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul’da Pazartesi Günü Sise Dikkat!

İstanbul’da Pazartesi Günü Sise Dikkat!
5
+ - 0

İstanbul’da birkaç gündür görülen yoğun sis yeni haftanın ilk gününde de etkili olacak. Yoğun sis nedeniyle trafik ve deniz seferlerinde aksamalar yaşanacak!

İstanbul’da kış mevsiminin etkilerinin bitmesiyle ilkbaharın habercisi olan adveksiyon sisi etkili oluyor. Megakent İstanbul’da birkaç gündür etkili olan bu sis türü kara, hava ve deniz trafiğinde aksamalara neden oldu. Adveksiyon sisi İstanbul ve çevresinde yeni haftanın ilk günü Pazartesi günü de görülecek. Pazartesi günü özellikle işe gidecek olan vatandaşların kara, hava ve deniz trafiğinde olabilecek aksaklıklara karşı önceden plan yapması tavsiye edilir.

İstanbul’da görülen adveksiyon sisi nasıl oluşuyor?

adveksiyon-yatay-hareket-sisi İstanbul'da Pazartesi Günü Sise Dikkat! Haberler

Adveksiyon sisi, soğuk yer yüzeyinin üzerine gelen sıcak ve nemli hava kütlesiyle oluşmaktadır.  Sıcak ve nemli bir hava kütlesi,  deniz gibi mevcut havaya göre daha soğuk yüzey üzerinden geçerken soğumaya uğrar. Bu sıcak ve nemli kütleme soğumaya uğrarken alt katları üst katlarına oranla daha çabuk ve fazla soğur. Böylece bu hava kütlesinin en alt katlarından yani yer yüzüne yakın yerlerinden sis oluşumu başlar. İstanbul’da kış mevsiminin etkilerinin yeni bitmesi sebebiyle soğuk kalan deniz üzerinden sıcak havanın geçmesiyle anlatılan şekilde sis meydana gelmektedir.

Salı günü yağmur geliyor…

istanbulyagmur İstanbul'da Pazartesi Günü Sise Dikkat! Haberler

İstanbul’da sis Salı gününe kadar etkisini sürdürecek. Salı gününden itibaren ise yeni yağışlı hava dalgasının etkisi altına girecek. Yağışlı hava dalgasıyla birlikte sis etkisini kaybedecek. Ancak İstanbul’da önümüzdeki yağış olmayan ilkbahar mevsimine geçiş günlerinde bu sis türünün tekrar oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Haber: Hava Forum / 11.03.2018

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap