İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İtalyanlar Türkiye’de sert bir kasım bekliyor…

İtalyanlar Türkiye’de sert bir kasım bekliyor…
5
+ - 0

Türkiye sonbahar mevsimine giriş yapmasına rağmen Eylül ve Ekim ayının büyük bir kısmını bahar ve yaz havasında geçirdi. İtalyanlar, Kasım ayında Türkiye’de doğrudan kış koşullarının başlayacağını tahmin ediyor. İşte İtalya’nın ünlü meteoroloji sitesi “ilmeteo” tahminlerine göre Kasım ayı tahminleri…

 

Avrupa’da Yüksek basınç hakimiyeti devam edecektir. Yüksek Basınc’ın Kasım ayı boyunca Avrupa’da havanın gidişatını belirlemesi beklenmektedir. Bununla birlikte, Doğu Avrupa’da soğuk salınımlar etkili olacaktır.

kasim-ayi-nasil-gececek-kasim-tahmini İtalyanlar Türkiye'de sert bir kasım bekliyor... Haberler

Yukarıdaki resimde Orta ve Batı-Akdeniz ve Batı Avrupa’da Antisiklonik basıncın mevcut olduğuna dair görüntü mevcuttur. İtalya uzun bir süre Yüksek Basınç hakimiyeti altında kalacaktır. Bununla birlikte, Haritada görülen Yüksek ve Alçak Basınç alanlarının arasında kalan İtalyanın doğu tarafında farklı hava koşulları görülebilir.

Bu seneryoda, İtalya’da en dengesiz hava koşullarına maruz kalacak olan bölge, Orta ve alt Adriyatik ve Güney bölgelerdir. Kasım ayında Yüksek Basınç oldukça etkili olacak ve Kuzeyden soğuk Havayı Orta Akdenize indirecek. Tabi ki, Doğudan gelen soğuk bir miktar ülkemizde kış çağrışımları yapabilir ve Appennie dağlarına ilk kar taneleri düşebilir.

Genel olarak Kuzey ve Orta Tirenno bölgelerinde (Batı İtalya) baskın bir yüksek basınç etkisi görülebilir. Fakat bu Yüksek basınç Orta – Akdeniz havzasına soğuk çekirdeklerin daha derin ve güçlü şekilde sokulmasına engel olamayacaktır.İtalya’nın Kuzeyinde biraz yüksek, Güneyinde ise Ortalamalarda seyretmesi beklenmektedir.

Türkçe Çeviri Kaynak: 

https://forum.havaforum.com/board/112-yabanci-kaynakli-haberler/

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap