İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgiler

Kar yağışı kaç derecede yağar?

Kar yağışı kaç derecede yağar?
9
+ - 1

Kar yağışı kaç derece sıcaklıkta yağar?

Kar yağışı için her şeyden önemlisi havadaki sıcaklığın belirli bir derece aralığında olması gerekmektedir. Kar yağışının birçok faydası vardır. Bu faydalardan en önemlisi kar yağışı bitkilerin üzerini örterek bitkilerin sıcaklığını sıfır derecede tutmakta ve böylelikle donmalarını engellemektedir. Toprak verimliliği için de çok faydalı olan kar yağışı kaç derecede yağar, kar yağması için hava kaç derece olmalı? İşte merak edilen bu sorunun cevabı…

kar-yagisi-kac-derecede-yagar Kar yağışı kaç derecede yağar? Bilgiler

Normal şartlarda gök yüzünden inen yağışın ilk hali kardır. Ancak yer yüzüne ulaştığında sıcaklığın artması durumunda kar erir ve yağmur olarak görülür. İşte sıcaklık değeri yağışın türünü belirlemedeki temel faktördür. Bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığı değerine göre yağış;  yağmur, kar veya karla karışık yağmur (sulu sepken) olarak yer yüzüne düşer. Kar yağışı için gerekli olan sıcaklık değeri 0 derece ve altıdır genellemesi yapılabilir. Ancak kar yağışının düştüğü yerdeki sıcaklığın 0 derece olması şart değildir. Öyle ki bazen termometreler 4-5 dereceyi gösterirken bile kar yağdığı görülebilir.

Kar yağışı kaç derecede tutar? Kar kaç derecede erir?

kar-yagisi-kac-derecede-tutar-erir Kar yağışı kaç derecede yağar? Bilgiler

Kar yağışı kaç derecede tutar sorusunun cevabı daha çok yer sıcaklığı ile ilgilidir. Özellikle büyük şehirlerde ısı adacıklarının oluşmasına bağlı olarak kar yağışının tutması için çok daha kuvvetli bir soğuk hava gerekebilir. Kar yağışı kaç derecede erir sorusunun cevabı ise tıpkı kar için gerekli olan sıcaklık ortalamasına benzer. Sıcaklık kar değerlerinden uzaklaşmaya başladıkça kar da erimeler başlar.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 sene önce

    Hey peki on derecede yagarmi ama hep soğuk bir yer Mersin nın Tarsus ilçesinde dorak köyü sizce yagarmi belki bilen vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.