İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Karadeniz’de Unutulmaz Kar! (29-31 Ocak 2017 Efsanesi)

Karadeniz’de Unutulmaz Kar! (29-31 Ocak 2017 Efsanesi)
6
+ - 0

29-31 Ocak 2017 Kar Yağışı

2017 ocak ayının son günlerinde (29-31 Ocak 2017) sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası Orta ve Doğu Karadeniz’de uzun yıllar unutulmayacak kar yağışlarına neden oldu. Karadeniz’de Samsun, Trabzon, Rize başta olmak üzere birçok şehirde 1960 Yılından sonra 2017 yılında da efsane denilen, tarihte sert kar yağışları arasında yerini alabilecek kar yağışlı günler yaşandı. Vatandaşların çoğu böyle bir kar yağışına ilk kez tanık oldu.

 

1960 Yılından Sonraki En Etkili Kar Yağışı!

Samsun’da uzun yıllardan beri böyle bir kar yağışı görmediklerini belirten vatandaşlar, kar kalınlığının yer yer 30-50 santim arasında değiştiğini söyledi. Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Samsun’un en ağır kışlardan birini geçirdiği belirtildi. 1960 yılında 76 santime kadar çıkan kar kalınlığı daha sonraki yıllarda 30’lara kadar düştü. En son 2008 yılında yoğun bir kış geçiren Samsun’da kar kalınlığı 34 santime kadar çıktı. Geçen sene 24 santim olan kar kalınlığı, bu yıl ise son iki günde yağan yoğun kar nedeniyle şehir merkezinin yüksek kısımlarında 50 santime kadar çıktı. Samsun’da kar yağışı 2 gün daha sürecek. Hava sıcaklıklarının Çarşamba eksi 2, Perşembe eksi 3, Cuma eksi 1 ve Cumartesi günü de 5 derece olması bekleniyor.

Samsun’da yaşayan ve aynı zamanda Hava Forum ekibinde yer alan Kadir Taşçı unutulmaz anları kayıt altına aldı. Görüntülerde adeta göz gözü görmüyor, yoğun kar fırtınası var.

Trabzon’da Kar Kalınlığı 66 Cm !

trabzon Karadeniz'de Unutulmaz Kar! (29-31 Ocak 2017 Efsanesi) Haberler

Trabzon il genelinde aralıksız olarak saatlerce devam eden kar yağışı sonucunda, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün verilerine göre, şehir merkezindeki kar kalınlığı 66 santimetreye ulaştı. Bu rakamın Trabzon şehir merkezinde 1960’dan beri ölçülen en yüksek kar kalınlığı olduğu tespit edildi. Kırsal kesimlerde bulunan mahallelerde ise kar kalınlığının 2 metreye kadar ulaştığı görüldü. Şehrin tamamı beyaz örtüye bürünürken, araç bulamayan bazı vatandaşlarda iş yerlerine yaya gitmek durumunda kaldı. Karadeniz Sahil Yolunun Rize istikametindeki yolun bir bölümünü buzlanma nedeniyle trafiğe kapatılırken, Trabzon’da havayolu ulaşımı da sağlanamıyor. Trabzon Havalimanı’ndan bugün İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, ve Kocaeli’ne yapılması planlanan toplam 20 sefer iptal edilirken, kente diğer illerden yapılması planlanan 19 uçuş da kar nedeniyle iptal edildi. Havaalanı ekipleri tarafından uçuşların gerçekleştirilebilmesi için temizleme işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap