Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Bu kış nasıl geçecek? İşte aylık tahminler…

 Bu kış nasıl geçecek? İşte aylık tahminler…
Okunuyor Bu kış nasıl geçecek? İşte aylık tahminler…

Ülkemizde bu kış nasıl geçecek? Sert bir kış bizi mi bekliyor? İşte Aralık, Ocak ve Şubat aylarına ilişkin mevsimsel tahminler…

Hava Forum tarafından yapılan tahminlere göre, bu yıl ülkemizde ılık ve kurak bir kış yaşanmayacak. Meteorolojik modellere göre Avrupa’da başlayacak çetin kış koşulları kış ayının ilerleyen zamanlarında Türkiye’yi etkisi altına alacak. Özellikle 20-25 Aralık’tan itibaren Sibirya üzerinde bulunan yüksek basıncının Batı Rusya’ya doğru genişlemesi, Avrupa’nın doğusu ile Türkiye’nin batısında sert kış koşullarının başlamasına neden olacak.

ARALIK’TA AVRUPA’DA ÇETİN KIŞ KOŞULLARI…

ARALIK AYI NASIL GECECEK

Aralık ayında ülkemizde mevsim normallerinde sıcaklıklar beklenirken, Avrupa’da daha soğuk, sert kış koşullarının oluşacağı hava koşulları bekleniyor. Avrupa’daki soğuk havaların bir kısmının Balkanlar üzerinden yurdumuzu bir ya da iki kez ziyaret etmesi bekleniyor. Aralık ayında balkanlar üzerinden gelmesi muhtemel bu soğuk hava dalgası özellikle Marmara Bölgesi ile Batı Karadeniz’de birçok şehrin mevsimin ilk karı ile tanışmasına neden olabilir.

OCAK AYI TÜRKİYE’DE SERT GEÇECEK!

Ocak ayında Sibirya üzerinde bulunan yüksek basınç Batı Rusya’ya doğru genişleyerek Avrupa’nın doğusu ile özellikle yurdumuzun batısında sert kış koşullarına sebep olacak. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde 2012 yılında art arda gerçekleşen kar yağışlı soğuk hava dalgalarına benzer hava sistemlerinin bu yıl da görülme ihtimali yüksek. Ocak ayında ılık havaların rotasında kalan batı Avrupa’da mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar beklenmekteyken, doğu Avrupa ile yurdumuzun batısında mevsim normallerinin altında sıcaklıklar beklenmektedir. Bu durum ocak ayında yurdun batı bölgelerinde doğal gaz faturalarının yükselmesine neden olacaktır.

İSTANBULLULAR KARA DOYACAK!

Aralık ayında Avrupa’da etkili olması beklenen soğuk havaların bir kısmının Balkanlar üzerinden giriş yaparak, İstanbul’a ulaşmasıyla mevsimin ilk kar yağışı düşecek.  Aralık ayında mevsimin ilk kar yağışının görülmesi beklenen İstanbul’da asıl kış Aralık ayının sonundan itibaren başlayacak. İstanbullular özellikle Ocak ayında sert soğuk hava dalgalarının etkisi altında kalacak. 2012 yılına benzer şekilde megakentin sık sık kar yağışlarının etkisi altında kalması bekleniyor. Bu yıl sıkça etkili olması beklenen “sea effect” olarak tarif edilen deniz etkisi yağışları, kar yağışının etkisini arttıracak. Kısacası Ocak ayında İstanbullular kar yağışına doyacak diyebiliriz.

DOĞU KARADENİZ’DE SERT KIŞ KOŞULLARI OLUŞABİLİR…

Şubat ayında ülkemizin ağırlıklı doğu kesimlerinde sıcaklıkların mevsim normalleri altında kalması tahmin ediliyor. Bu ay içerisinde Doğu Karadeniz’de rekor düzeyde kar yağışları görülebilir. Şubat ayının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili bir kış ayı olarak karşımıza çıkma ihtimali yüksek. Özellikle Doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son yılların sert kış aylarından biri yaşanabilir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • istanbul-karci
  istanbul-karci
  ziyaretci
  4 sene önce

  ne kadar güzel bol bol kar yağsın hatta 1 metre 😀

  Cevapla
  6
Giriş Yap
Yazı Ekle