İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Etiket Konular

Kış ne zaman gelecek? Kış ne zaman başlar?

Kış ne zaman gelecek? Kış ne zaman başlar?
5
+ - 0

Kış ne zaman gelecek? Kış ne zaman başlar? Kış ne zaman başlayacak? Kış mevsimi ne zaman? İşte soruların cevapları…

Kış mevsimi, soğuk havaların etkili olduğu, birçok yerde kar yağışlarının görüldüğü bir mevsimdir. Kış mevsimi takvimsel olarak 1 Aralık tarihinde başlar. Ancak ülkemizin coğrafi konumu ve coğrafi yapısından dolayı kış ne zaman gelecek sorusuna yanıt meteorolojik açıdan farklı olacaktır. Çünkü yükseltisi yüksek doğu bölgelere kış mevsimi batıya göre 1 ay kadar erken gelebilmektedir. Özetle tarih olarak 1 aralık kış başlangıcı kabul edilse de ülkemizin coğrafi özellikleri sebebiyle kış bütün yerlere aynı anda gelmemektedir, bir genelleme yapamamaktayız.

Kış ne zaman başlayacak? Kar ne zaman yağacak?

kis-ne-zaman-baslar-gelir Kış ne zaman gelecek? Kış ne zaman başlar? Etiket Konular

Birçok insanın aklına takılan soru tam olarak kış ne zaman başlar sorusu ile birlikte kar ne zaman yağacak sorusudur. Kış mevsimi; Ülkemizde yükseltinin çok fazla olduğu Erzurum, Kars, Ardahan, Hakkari gibi şehirlerde erkenden gelmekteyken, deniz kıyısı ve kıyaya yakın yerlerdeki şehirlerimizde kış mevsimi ve kar yağışı daha geç gelebilmektedir. Ülkemizin doğu kesimlerinde kış mevsiminde yağışın çok büyük bir kar yağışı şeklinde görülmekteyken, bu oran kıyı kesimlerde çok düşük seviyelerde seyretmektedir. Özellikle yurdumuzun güney enlemlerinde kar yağışı çok ender görülmektedir. Bu yüzden Antalya, İzmir gibi şehirlerde kar yağdığında halk büyük heyecan yaşamaktadır. Kar yağınca heyecanlanan diğer bir grup ise, kar manyakları olarak adlandırılan kar sevdalıları olan kişilerdir. Bu kişiler kar ne zaman yağacak sorusuna sıkça yanıt aramakta ve kış boyunca kar yağması için dua etmektedirler.

Kış Ne Zaman Biter?

kis-ne-zaman-bitecek-baslayacak-1 Kış ne zaman gelecek? Kış ne zaman başlar? Etiket Konular

Kış mevsimini sevmeyenlerin en çok aradığı soruların başında kış ne zaman biter ve kış ne zaman bitecek soruları gelir. Kış mevsimi takvimsel olarak 28 Şubat yada 29 Şubatta biter. Ancak tıpkı kış mevsimin başlangıcı gibi bitişi de meteoroloji açısından ülkemizin coğrafi yapısından dolayı farklılık göstermektedir. Kış, batı bölgelerde daha erken biterken doğu bölgelerde daha geç bitmektedir. Ortalama batı bölgelerde kış mevsimi mart ayının ilk haftasından sonra biterken, doğu bölgelerde nisan ortalarına kadar kış uzayabilmektedir. Nisan ayında doğu bölgelerde kar yağışının haberi hemen hemen her yıl gelmektedir.

Dileyenler kışa ne kadar kaldı konumuza da bakabilir.

 

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap