İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak?

Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak?
+ - 4

Sert Kış Koşulları Ufukta Gözüktü!

Bir önceki yazımızda (7-10 Ocak’a Kadar Sakin), sıcaklıkların uzun bir süre mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini, 7-10 Ocak tarihlerine kadar kar açısından bir hareketlilik beklenmediğini, ancak sonraki tarihlerde kar açısından hareketli günlerin yaşanabileceğini belirtmiştik. Bu yazımızda dikkat çektiğimiz tarihlere daha yakından bakacağız. Yazımızın detayına inmeden şunu belirtebiliriz, yıllardır özlenen kış manzaralarına kavuşabiliriz.

S8eNc0 Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak? Haberler

Sitemiz yazarlarından Storm Chaser forum sayfamızdaki köşesinde açmış olduğu “Avrupa Sibiryası Uyanıyor Kış Sertleşecek” başlıklı konudan kar severleri heyecanlandıracak değerlendirmelerde bulundu.   Storm Chaser, Ocak ayının yarısından sonra beklediği hareketliliği 2012 kışına benzetti ve analizlerini şöyle özetledi: “Arkadaşlar beklediğimiz SSW nihayet kesinleşti diyebiliriz artık. 6-7 Ocak gibi Minor bir SSW’yi takiben üst stratosferden başlamak üzere 13-14 Ocakta Major (Büyük) bir ani stratosfer ısınması (SSW) ile karşı karşıyayız. Bu Major SSW ile birlikte Avrupa Sibiryası’nın uyanmasını bekliyorum.” “Bir sürpriz olmaz ve Split SSW gelmezse Sibirya soğukları Ocak ayının 2.yarısında Doğu Avrupa’ya hakim olacak. Benim beklentim bunun 18-22 Ocak gibi başlayacağı yönünde. Ancak bunu tam gün olarak tahmin etmek Rus ruleti oynamak gibi bir şey. Yani çok zor. Güzel günler yakın. 3 kışın acısını çıkaracağız.” Yine benzer şekilde forumumuzdan Wildleo ile cografyaciburak isimli yazarlarımız Ocak ayının bu tarihlerinde kar açısından iyi bir beklenti içinde olduklarını ifade etti.

NmjsZt Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak? Haberler

Özetle yapılan son meteorolojik tahminlere ve değerlendirmelere göre, kutup bölgelerindeki soğukların stratosfer ısınmasına bağlı olarak bölüneceği ve ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada sert kış koşullarına neden olacağı, Avrupa Sibiryası’nın aktif hale geleceği tahmin ediliyor. Ancak sürecin uzun olması sebebiyle sürecin yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. 4 sene önce

    Hasret kaldık gelsin artık gerçektennnn

  2. 2021 yılı için mi

  3. 4 sene önce

    artık gelecek dua ettik o kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.