Web
Analytics

Çeşitli İçerikler

Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak?

Kutup Bölgelerindeki Soğukların Stratosfer Isınmasına Bağlı Bölünüp içinde Bulunduğumuz Coğrafyada Sert Kış Koşullarına Neden Olması Tahmin Ediliyor...
 Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak?
Okunuyor Kıyı Bölgelere Ne Zaman Kar Yağacak?

Sert Kış Koşulları Ufukta Gözüktü!

Bir önceki yazımızda (7-10 Ocak’a Kadar Sakin), sıcaklıkların uzun bir süre mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini, 7-10 Ocak tarihlerine kadar kar açısından bir hareketlilik beklenmediğini, ancak sonraki tarihlerde kar açısından hareketli günlerin yaşanabileceğini belirtmiştik. Bu yazımızda dikkat çektiğimiz tarihlere daha yakından bakacağız. Yazımızın detayına inmeden şunu belirtebiliriz, yıllardır özlenen kış manzaralarına kavuşabiliriz.

Sitemiz yazarlarından Storm Chaser forum sayfamızdaki köşesinde açmış olduğu “Avrupa Sibiryası Uyanıyor Kış Sertleşecek” başlıklı konudan kar severleri heyecanlandıracak değerlendirmelerde bulundu.   Storm Chaser, Ocak ayının yarısından sonra beklediği hareketliliği 2012 kışına benzetti ve analizlerini şöyle özetledi: “Arkadaşlar beklediğimiz SSW nihayet kesinleşti diyebiliriz artık. 6-7 Ocak gibi Minor bir SSW’yi takiben üst stratosferden başlamak üzere 13-14 Ocakta Major (Büyük) bir ani stratosfer ısınması (SSW) ile karşı karşıyayız. Bu Major SSW ile birlikte Avrupa Sibiryası’nın uyanmasını bekliyorum.” “Bir sürpriz olmaz ve Split SSW gelmezse Sibirya soğukları Ocak ayının 2.yarısında Doğu Avrupa’ya hakim olacak. Benim beklentim bunun 18-22 Ocak gibi başlayacağı yönünde. Ancak bunu tam gün olarak tahmin etmek Rus ruleti oynamak gibi bir şey. Yani çok zor. Güzel günler yakın. 3 kışın acısını çıkaracağız.” Yine benzer şekilde forumumuzdan Wildleo ile cografyaciburak isimli yazarlarımız Ocak ayının bu tarihlerinde kar açısından iyi bir beklenti içinde olduklarını ifade etti.

Özetle yapılan son meteorolojik tahminlere ve değerlendirmelere göre, kutup bölgelerindeki soğukların stratosfer ısınmasına bağlı olarak bölüneceği ve ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada sert kış koşullarına neden olacağı, Avrupa Sibiryası’nın aktif hale geleceği tahmin ediliyor. Ancak sürecin uzun olması sebebiyle sürecin yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
4
 • sibirya kurdu yetkin
  sibirya kurdu yetkin
  ziyaretci
  11 ay önce

  artık gelecek dua ettik o kadar

  Cevapla
  48
 • Meraklı
  Meraklı
  ziyaretci
  11 ay önce

  2021 yılı için mi

  Cevapla
  45
 • Kar manyağı Selim
  Kar manyağı Selim
  ziyaretci
  11 ay önce

  Hasret kaldık gelsin artık gerçektennnn

  Cevapla
  42
Giriş Yap
Yazı Ekle