İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2018 Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak?

2018 Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak?
5
+ - 1

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Birçok kişinin merak ettiği soruların başında “2018 kurban bayramında hava nasıl olacak“, “kurban bayramı tatilinde hava nasıl olacak” soruları gelmektedir. Ağustos ayı ile birlikte Türkiye kurak ve sıcak bir sürece girdi. Kurban Bayramı yaklaşırken bayramda da sıcak hava devam edecek mi sorusu akıllara geliyor. İnternette en çok merak edilen sorulardan ve en çok aranan metinler arasında; 2018 Kurban Bayramı Hava Durumu, 2018 Kurban Bayramı Hava Tahmini, 2018 Kurban Bayramı Nasıl geçecek?, 2018 Kurban Bayramında hava nasıl olacak? gibi sorular var. İşte bu soruların yanıtları…

BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK?

Kurban bayramı hava durumu raporlarına göre, bayram süresince Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise sıcaklıkların genel olarak mevsim normallerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Bayramda hava durumu, son verilere göre yağış ihtimali düşük gözükmektedir. Ancak kısa süreli yağmur geçişlerinin de olma ihtimali de bulunmaktadır.  Yağış tahminleri için son bir haftanın beklenmesi meteorolojik açıdan daha sağlıklı olacaktır. Son 1 hafta kala tahminlerimiz güncellenecektir. Son verilere göre bayramın yurt genelinde (Karadeniz ve Doğu Anadolu hariç) sıcak geçeceği öngörülüyor.

Kurban Bayramında İstanbul’da Hava Nasıl Olacak?

kurban-bayraminda-istanbulda-hava-nasil 2018 Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak? Haberler

Kurban Bayramında İstanbul’da havanın mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar geçmesi bekleniyor.Sıcaklık değerleri bunaltıcı değerlere yaklaşabilir. Gündüz sıcaklıklarının 31-34 derecelerde seyretmesi tahmin ediliyor. Son modellere göre yağış ihtimali ise zayıf gözüküyor.

Kurban Bayramında Ankara’da Hava Nasıl Olacak?

kurban-bayraminda-ankarada-hava-nasil 2018 Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak? Haberler

Kurban Bayramında Ankara’da havanın mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar geçmesi bekleniyor.Sıcaklık değerleri bunaltıcı değerlere yaklaşabilir. Gündüz sıcaklıklarının 32-35 derecelerde seyretmesi tahmin ediliyor. Son modellere göre yağış ihtimali ise zayıf gözüküyor.

Kurban Bayramında İzmir’de Hava Nasıl Olacak?

kurban-bayraminda-izmirde-hava-nasil-1024x576 2018 Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak? Haberler

Kurban Bayramında İzmir’de havanın mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar geçmesi bekleniyor.Sıcaklık değerleri bunaltıcı değerlere yaklaşabilir. Gündüz sıcaklıklarının 33-37 derecelerde seyretmesi tahmin ediliyor. Son modellere göre yağış ihtimali ise zayıf gözüküyor.

kurban-bayrami-hava-durumu-1 2018 Kurban Bayramında Hava Nasıl Olacak? Haberler

Kurban Bayramı Hakkında Bilgi:

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Bu yıl (2018) kurban bayramı 21 Ağustos Salı ile 24 Ağustos Cuma günleri arasına denk gelmektedir.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin İlk Meteorolojik Forum Sitesi

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 sene önce

    Insallah cok sicak olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.